Wybieramy system do zarządzania fakturami w firmie

zarządzanie fakturami

Programy do wystawiania faktur czy też do samodzielnego prowadzenia firmy można podzielić na te instalowane na komputerze oraz uruchamiane w chmurze. W przypadku obu tych kategorii wybór jest naprawdę szeroki, dlatego czasem trudno wybrać najlepsze rozwiązanie. Jakie programy umożliwiające zarządzanie fakturami są obecnie warte uwagi?

Zarządzanie fakturami, czyli cechy dobrego programu

Na początek warto wspomnieć o tym, jakie powinny być cechy dobrego programu do wystawiania faktur. Należą do nich przede wszystkim:

  • możliwość wystawiania faktur wszelkiego rodzaju;
  • nielimitowana albo przynajmniej naprawdę duża liczba dokumentów;
  • możliwość bezpiecznego sposobu przetwarzania dokumentów;
  • kontrola statusu płatności i możliwość przypomnienia o konieczności zapłaty;
  • możliwość potwierdzenia odbioru przez kontrahenta;
  • możliwość przekazywania faktury do księgowej zaraz po jej otrzymaniu;
  • możliwość przechowywania faktur przychodowych i kosztowych w jednym miejscu;
  • zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

zarządzanie fakturami

Program mpFirma

mpFirma jest rozbudowanym narzędziem do obsługi sprzedaży. Składa się z kilku zintegrowanych modułów takich jak Sprzedaż i Zakup, Magazyn, CRM, Ofertowanie, Zamówienia oraz Serwis i Reklamacje. Moduły uzupełnione są o liczne rejestry, których zadaniem jest ułatwienie prowadzenia firmie korespondencji czy umów, a także wystawiania różnego rodzaju dokumentów handlowych. Dużą zaletą mpFirma jest także fakt, że procent udostępnia oprogramowanie w wersji dla systemów Windows oraz macOS.

Comarch ERP XT

Elastyczny system ERP stworzony został z myślą o małej i średniej firmie. Do jego podstawowych modułów należy narzędzie umożliwiające zarządzanie dokumentami oraz procesami sprzedaży. Program pozwala na wystawianie faktur, rachunków oraz paragonów, a sam proces tworzenia dokumentów jest niezwykle prosty i intuicyjny – wystarczy postępować zgodnie z wytycznymi kreatora. Dzięki Comarch ERP XT możliwe jest także dodawanie załączników do tworzonych dokumentów, a tym samym gromadzenie informacji o szczegółach wykonywanej usługi.

Program Faktura VAT

Dużą popularnością cieszy się także Program Faktura VAT wchodzący w skład Pakietu Przedsiębiorcy od Fineco. Umożliwia on wystawienie wszystkich typów faktur sprzedaży, a więc zaliczkowych, końcowych, uproszczonych czy odwrotnego obciążenia. Dzięki pakietowi przedsiębiorcy prowadzenie małej firmy jest znacznie prostsze. Producent oprogramowania oferuje miedzy innymi aplikacje do wystawiania faktur i rachunków, a także oprogramowanie służące do samodzielnego prowadzenia księgowości. Całość oprogramowania uzupełnia program służący do zarządzania kontraktami, a także aplikacja do tworzenia pism urzędowych. Program dostępny jest dla firm handlowych i usługowych nieprowadzących magazynu, ale istnieje także opcja pozwalająca na pełną gospodarkę magazynową. Faktura VAT umożliwia wystawianie wszystkich dokumentów sprzedaży, a ponadto posiada funkcję automatycznego pobierania kursów walut z NBP. Do największych zalet oprogramowania należy pełna zgodność z JPK oraz pełna zgodność z RODO.