Niedocenianie superfood na każdą kieszeń

chia

Jeśli chcemy zachować zdrowie oraz cieszyć się dobrym samopoczuciem i kondycją fizyczną, to z całą pewnością powinniśmy przyjrzeć się swojej diecie. Zdrowe odżywianie wcale nie musi być drogie i nie ma potrzeby sięgania po egzotyczną super żywność, aby dobrze się czuć i wyglądać. W Polsce mamy szereg najróżniejszych produktów o wysokiej wartości odżywczej, które nie zrujnują naszego portfela. Nawet takie superfood jak nasiona chia są powszechnie dostępne i to w bardzo przystępnych cenach. Nawet podczas robienia zakupów w popularnych dyskontach spożywczych można je zobaczyć na półce. Zresztą w każdym hipermarkecie jest już nawet osobny dział ze zdrową żywnością. Jak zatem jeść zdrowo i nie zbankrutować?

Nasiona chia, siemię lniane, pestki słonecznika, czyli superfood na każdą kieszeń

Wiele osób ma w zanadrzu wiele wymówek, jeśli chodzi o zakup superfood, a najpowszechniejszą jest ich wysoka cena. Rzeczywiście te bardziej egzotyczne produkty niekoniecznie należą do tanich, jednakże w zanadrzu mamy szereg super produktów w przystępnych cenach. Nawet tajemniczo brzmiące nasiona chia są bardzo tanie i za kilogramową paczkę zapłacimy kilka złotych. Pamiętajmy o tym, że super żywność sanowi tylko dodatek do codziennej diety a nie jej podstawę, dlatego też nie ma potrzeby martwienia się nadwyrężeniem budżetu. Nie ma też sensu przepłacać, skoro takie znakomite produkty jak nasiona słonecznika, siemię lniane, pestki dyni, płatki owsiane czy chociażby jarmuż i natkę pietruszki.

superfood

Siemię lniane obfituje w kwasy tłuszczowe omega-3, mangan, magnez, fosfor, miedź, żelazo, cynk, witaminy z grupy B i wapń. Kilogram tych nasionek to koszt zaledwie sześciu złotych. Jeszcze tańsze są pestki słonecznika, które są bogactwem witaminy E, żelaza, magnezu, kwasów tłuszczowych, cynku, fosforu, manganu i witamin z grupy B. Ich chrupanie to przecież czysta przyjemność dla podniebienia. Świetną opcją są także pestki dyni, w których znajdziemy ogromne ilości żelaza niehemowego. Kilogramowa paczka to koszt 13-15 złotych, która starcza na parę miesięcy.

Po co jeszcze warto sięgnąć?

Egzotycznie brzmiący amarantus jest świetnym produktem, jeśli chodzi o osoby borykające się z anemią. Wystarczy spożywać łyżkę dziennie tych drobnych ziarenek. Niezwykle tanie i nieocenione są płatki owsiane obfitujące w wysokiej jakości białko i węglowodany. Zawierają one sporo żelaza, witamin z grupy B, fosforu i manganu. Pół kilogramowa paczka to koszt zaledwie paru złotych. Jeśli mamy własny ogród to szpinak i jarmuż mamy za darmo. Ponadto ta super żywność dostępna jest przez cały rok, a duża paczka kosztuje 5-7 zł. Nie zapomnijmy także o burakach, orzechach włoskich, miodzie, żurawinie i kaszy jaglanej.