Przydatne porady dla użytkowników klimatyzatorów

ABC klimatyzacji

Klimatyzatory w biurze czy domu już od jakiegoś czasu nie są luksusem. Okazuje się, że również w klimacie umiarkowanym coraz trudniej jest wyobrazić sobie życie w lecie bez klimatyzacji.

ABC klimatyzacji

Wiele osób popełnia jednak sporo błędów podczas obsługi klimatyzatorów. Dlatego warto sięgnąć po ABC klimatyzacji. Latem niektóre osoby, którym jest gorąco, podkręcają klimatyzację i zwiększają siłę nadmuchu. Tak jest np. wówczas, gdy przyjdą z zewnątrz i chcą się szybko ochłodzić. Z kolei inne osoby narzekają na chłód i otwierają okna, aby do środka dostało się trochę ciepła. W efekcie klimatyzacja działa w zasadzie bez przerwy. Chce bowiem schłodzić ciepłe powietrze, które trafia do środka. Tymczasem najlepszym rozwiązaniem jest ustawić temperaturę klimatyzatora na 5-6 stopni Celsjusza mniej niż na zewnątrz. W przeciwnym wypadku można przeżyć szok termiczny. Trzeba też pamiętać o tym, że klimatyzacja nie dostarcza z zewnątrz świeżego powietrza, ale pracuje nad tym, które już w pomieszczeniu się znajduje. Dlatego od czasu do czasu warto wnętrze przewietrzyć.

ABC klimatyzacji

Klimatyzacja – o czym warto pamiętać?

Co ciekawe, nieprawidłowe użytkowanie klimatyzatora jest wciąż powszechnym błędem. W nieczyszczonych urządzenia, gdzie panuje wysoka temperatura i spora wilgoć rozwijają się groźne bakterie. Nie bez powodu wiele osób po uruchomieniu w biurze czy domu klimatyzacji trafia do lekarza. Tak jest, gdy urządzenia nie są regularnie czyszczone. Wówczas wiosną czy latem rozprowadzają po pomieszczeniu wszystko, to co zdążało się w nich nagromadzić przez okres zimy i jesieni.

Jak użytkować klimatyzator?

Bezpieczne użytkowanie klimatyzatora to regularne dokonywanie przeglądu jego stanu technicznego, a także czyszczeniem dezynfekcja i odgrzybianie całej instalacji. Poza tym powietrze, w którym pracuje klimatyzator nie może być zbyt wilgotne. Walczyć trzeba również z korozją urządzenia czy kamiennym osadem. Poza przeglądami, którymi zajmują się profesjonalne firmy, warto więc pamiętać o tym, aby co miesiąc samodzielnie przeczyścić filtry znajdujące się w klimatyzatorze. Tak naprawdę tutaj nie trzeba fachowca – wystarczy woda z dodatkiem mydła, aby dokładnie wyczyścić filtry.

Jaki klimatyzator wybrać?

Warto zdecydować się przede wszystkim na urządzenie  ciche. Jeśli będzie bowiem przez wiele godzin hałasować, praca  w takich warunkach może być prawdziwą udręką. Nowoczesne klimatyzatory dodatkowo niszczą bakterie i drobnoustroje znajdujące się  w powietrzu oraz jonizują powietrze w danym pomieszczeniu.