Spodnie medyczne z bawełny czy poliestru?

spodnie medyczne

Spodnie medyczne produkowane są zarówno z bawełny, jak i poliestru. To materiały zupełnie różne, a więc i przeznaczone do różnych celów.

Bawełniane czy poliestrowe spodnie medyczne?

Bawełna to materiał naturalny wykorzystywany w przemyśle odzieżowym od zarania dziejów. Dzisiaj bawełnę uprawia się przede wszystkim w Afryce, Indiach, Chinach i USA. Spodnie medyczne mogą być jednak produkowane również z poliestru. To materiał syntetyczny, który produkowany może być niezależnie od lokalizacji. Włókna poliestrowe znane są od roku  1947. Dzisiaj są jednymi z najważniejszych ekonomicznie tworzyw sztucznych, które mogą nawet ulegać biodegradacji.

Zalety i wady obu materiałów

Każdy materiał ma oczywiście swoje wady i zalety. Bawełna jest przede wszystkim przyjazna dla skóry i  na ogół nie uczula. Ponadto posiada doskonałe właściwości termiczne. Latem chłodzi, a zimą trzyma ciepło. Spodnie wykonane z czystej bawełny chłoną sporo wilgoci, ale również dość wolno schną. Tutaj sporą przewagę mają więc spodnie poliestrowe. Nie chłoną one wilgoci i są wodoodporne. Ponadto tkaniny wykonane z poliestru cechują się znaczną wytrzymałością na rozciąganie.

spodnie medyczne

Zastosowanie

Obecnie bawełna jest powszechnie wykorzystywana do produkcji odzieży medycznej, w tym spodni. Niezależnie od tego jaki jest to element odzieży, można je prać w temperaturze do 95 stopni Celsjusza. Dlatego też spełniają one wszystkie normy higieniczne itd. Oprócz tego elementy wykonane z włókien bawełnianych nie są wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne. Dlatego ubrania bawełniane doskonale sprawdzają się w zasadzie w każdych warunkach. Jednak nie gorzej sprawują się ubrania wykonane z poliestru. W końcu nie bez powodu odzież sportową i nie tylko wykonuje się z tego materiału. Poliester jest wodoodporny i nie szkodzi mu długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Poza tym skutecznie odprowadza pot i nie pochłania go. Cechuje się też bardzo wysoką odpornością na ścieranie. Produkty poliestrowe są więc bardzo wytrzymałe.

Poliester czy bawełna?

Tak naprawdę okazuje się, że każdy rodzaj materiału ma swoje wady i zalety. Medyczne spodnie wykonane z bawełny są na pewno miło dla skóry i łatwo jest je utrzymać w czystości. Można je bowiem prać bez obaw w temperaturze nawet do 95 stopni Celsjusza. Z drugiej strony odzież wykonana z poliestru skutecznie odprowadza pot i nie chłonie wilgoci. Jest bardzo wytrzymała i nie blaknie na skutek kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Dostępna jest w sprzedaży w szerokiej gamie wzorów i kolorów do wyboru.