Czy tłumiki akustyczne w wentylacji rzeczywiście niwelują hałas?

tłumiki akustyczne

Akustyczny tłumik wentylacyjny ma w założeniach zapewniać ciszę wnętrzom, w których zamontowane zostały kanały wentylacyjne. Element ten montowany jest wewnątrz przewodów, co pozwala mu na niwelowanie dźwięków towarzyszących pracy całego systemu. Czy w ten sposób można skutecznie zmniejszyć hałas instalacji?

Cel stosowania tłumików wentylacyjnych

Powietrze przepływające przez ciągi wentylacyjne przyczynia się nierzadko do powstawania uciążliwego hałasu w pomieszczeniach. Może go powodować także nieodpowiednie zawieszenie kanałów lub nieprawidłowa izolacja akustyczna mocowań wentylatorów. Aby zniwelować hałas, trzeba w odpowiedni sposób stłumić wydobywające się z instalacji dźwięki. W tym celu wykorzystywane są tłumiki akustyczne, które pozwalają na zachowanie optymalnych parametrów dźwiękowych we wnętrzach.

Montaż tłumika

Tłumik akustyczny wentylacji mechanicznej zawsze instalowany jest w pobliżu potencjalnego źródła hałasu, którym zwykle są przepustnice lub wentylatory. Element zamontować można również bezpośrednio w przewodzie wentylacyjnym, na jego głównym odcinku lub w rozgałęzieniach przed nawiewnikiem powierza. Kanał tłumika akustycznego może mieć różny kształt przekroju. Modele okrągłe montowane są przy użyciu wkrętów lub nitów, w miejscu wsunięcia kołnierza łączącego w kanale. Tłumiki prostokątne przykręca się natomiast przy użyciu śrub lub klamry, zwykle przy stalowych narożnikach lub między ramkami kołnierzowymi.

tłumiki akustyczne

Pasywne i aktywne tłumiki akustyczne

Modele pasywne nie wykorzystują żadnej dodatkowej energii do tłumienia odgłosów, które generowane są przez instalację. Zwykle powstają z giętkich lub sztywnych przewodów, wyłożonych odpowiednim wkładem. Z kolei tłumiki aktywne pochłaniają dźwięki, generując odpowiednie fale tłumiące hałas. Koszty ich eksploatacji są dość wysokie, przez co stosunkowo rzadko stosowane są w systemach wentylacyjnych.

Efektywność tłumienia dźwięku w wentylacji

Skuteczność tłumików wentylacyjnych wynika z ich specyficznej konstrukcji. Obudowa wykonana jest z ocynkowanej blachy, wewnątrz wyłożonej odpowiednim materiałem tłumiącym. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu wełnę mineralną, która posiada optymalnie dobraną grubość. Materiał ten jest nie tylko dźwiękoszczelny, ale również niepalny. Wypełnienie zabezpieczane jest dodatkową przesłoną, wykonaną z perforowanej blachy lub specjalnej folii. Tłumiki akustyczne powszechnie stosowane są w pomieszczeniach, które wymagają bardzo wysokiego komfortu akustycznego – zapewniają wysoką efektywność tłumienia hałasu nawet w czytelniach oraz sypialniach.