Kac – co zrobić by nie męczył

środek na kaca

Każdy z nas zapewne, chociaż raz w życiu, pozwolił sobie na imprezie wypić za dużo alkoholu czy różnych drinków, a następnego dnia doświadczył uporczywego kaca. Nic dziwnego. Jest to reakcja organizmu na procesy metaboliczne, jakie w naszym organizmie zachodzą. Ale czym tak naprawdę jest kac? Czy można uniknąć tego stanu po imprezie? Czy są jakieś środki na kaca?

Kac – co to takiego

Kacem nazywamy złe samopoczucie, które często towarzyszy nam kilka godzin po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu. Zawarty w napojach alkoholowych etanol jest odpowiedzialny za tzw. stan upojenia alkoholowego. Jego spożywanie wpływa niekorzystnie na metabolizm człowieka – spowalnia go. Wówczas wchłanianie alkoholu zachodzi szybciej niż jego eliminacja z organizmu. Kacowi najczęściej towarzyszą:

  • ból oraz zawroty głowy
  • światłowstręt
  • pragnienie, suchość w ustach
  • nadwrażliwość na hałas
  • apatia
  • ogólne uczucie rozbicia, osłabienie
  • mdłości
  • brak apetytu

To ile może kac trwać jest indywidualną sprawą. Szacunkowo mówi się, że kac może potrwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. W dużej mierze zależy od ilości spożytego alkoholu, a także ilości enzymów, które metabolizują alkohol i działań, jakie podejmiemy, by przywrócić równowagę w naszym organizmie.

środek na kaca

Czy można zapobiec objawom kaca

Jeśli w planach mamy spożywanie alkoholu to powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Otóż na początek powinniśmy wybrać alkohol z dobrego źródła, wysoce oczyszczony. Nie należy mieszać kilku rodzajów alkoholu. Powinniśmy pamiętać, by przed spożywaniem alkoholu zjeść wysokotłuszczowy posiłek, gdyż w ten sposób spowolnimy jego wchłanianie. Należy pić duże ilości wody czy soków, aby nie doprowadzić do hipoglikemii oraz odwodnienia organizmu. Powinniśmy unikać soku grejpfrutowego, gdyż wpływa on na zmniejszenie ilości enzymu, który eliminuje alkohol. W trakcie picia alkoholu powinniśmy unikać chipsów oraz orzeszków, gdyż podrażniają żołądek. Jednak najważniejsze jest by zachować umiar spożywanego alkoholu.

Sposoby na kaca

Rankiem, gdy pojawią się objawy kaca, najważniejsze jest by odpowiednio nawodnić organizm. Wówczas w apteczce domowej nie powinno zabraknąć elektrolitów. Aktualnie w aptekach znajduje się wiele gotowych środków na kaca takie jak elektrolity, które regenerują organizm po upojeniu alkoholowym. Należy je pić powoli, malutkimi łyczkami, by nie dopuścić do rewolucji żołądkowej. Jeśli dokuczają nam nudności to pomocny okaże się napar z imbiru. Przy silnych zatruciach alkoholem, dobrze mieć przy sobie węgiel lub diosmektyt, które wspomogą odtruwanie organizmu. Pamiętajmy by unikać picia kofeiny, gdyż potęguje odwodnienie organizmu, podnosi ciśnienie, wzmaga bóle głowy i powoduje ogólne rozdrażnienie.

Na kaca zbawienny wpływ ma odpoczynek oraz prawidłowe nawodnienie organizmu. Dlatego należy postawić na spacer na świeżym powietrzu.