Sonda lambda – jak działa i dlaczego jest niezbędna?

sonda lambda

Ze względu na wymogi prawne, każdy nowy samochód obowiązkowo musi być wyposażony w sondę lambda. Czym jest ten element i dlaczego jego znaczenie jest tak duże? Jakie konsekwencje powoduje demontaż sondy lambda?

Niezbędny element układu wydechowego

Sonda lambda, o której mowa to urządzenie zamontowane w układzie wydechowym, pomiędzy silnikiem a katalizatorem. Jego zadaniem jest analiza spalin pod kątem proporcji paliwa i powietrza w mieszance. Celem tego działania jest zapewnienie silnikowi mieszanki o najlepszych możliwych parametrach, jak i ograniczenie emisji szkodliwego dla środowiska  i ludzi, tlenku węgla.

sonda lambda

Urządzenie to jest połączone z modułem silnika, który decyduje o proporcjach mieszanki. Podwyższenie napięcia w sondzie jest sygnałem o niskim poziomie tlenu, natomiast jego obniżenie oznacza, iż tlenu w spalinach jest zbyt wiele. W jaki jednak sposób sonda odczytuje zawartość tlenu w mieszance? Najprościej rzecz ujmując, dochodzi do jej porównania z powietrzem. Dlatego też tak ważne jest, aby część sondy miała stały kontakt z czystym powietrzem.

Budowa sondy lambda

Najistotniejszym elementem konstrukcyjnym sondy lambda jest ogniwo galwaniczne. Stworzone z ceramicznego dwutlenku cyrkonu odpowiada bowiem za przepływ jonów, bez którego zmierzenie ilości tlenu w mieszance nie byłoby możliwe. Na powierzchni części ceramicznej umieszczona jest natomiast platyna, pełniąca niejako funkcję katalizatora spalin.

Ponadto, niektóre sondy wyposażone są również w grzałki. Wszystko z tego względu, iż ceramiczne ogniwo zaczyna pełnić funkcję elektrolitu dopiero po przekroczeniu niezwykle wysokiej temperatury 300 stopni Celsjusza. Tym samym, aby uniknąć przerw w pracy sondy, konstruktorzy decydują się na dołączanie do nich grzałek.

Awaria sondy lambda

Do uszkodzenia urządzenia nie dochodzi zwykle szybciej niż po przejechaniu 50-70 tys. kilometrów. Niemniej jednak jest to tylko średnia, dlatego nieraz sonda działa sprawnie o wiele dłużej, jednak czasami awarie mogą pojawić się szybciej. Stosunkowo częstym zjawiskiem jest upośledzenie działania sondy wskutek przegrzania, bądź uszkodzenia mechanicznego. To ostatnie jest zagrożeniem ze względu na brak zabezpieczenia części sondy lambda, przez co może ją uszkodzić zwyczajny kamień na drodze.

Kiedy dojdzie do uszkodzenia elementu, zwykle kierowca powinien zauważyć wzrost spalania oraz zmniejszenie mocy silnika. Bez profesjonalnego sprzętu i fachowej wiedzy nie sposób sprawdzić stan sondy, stąd też w przypadku podejrzenia jej awarii należy się udać do warsztatu. Dobrze działająca sonda lambda jest niezbędna, aby zapewnić sprawną pracę silnika oraz niską emisję tlenku węgla do atmosfery.