Odwodnienia wykopu za pomocą palisad CFA

odwodnienie wykopu budowlanego

Każda profesjonalna firma budowlana wie, jak ważne jest stworzenie zabezpieczeń wykopów. Zabezpieczenia te mają wiele funkcji, wśród których należy też wymienić odwodnienie wykopu budowlanego. Zanim rozpoczną się specjalistyczne roboty fundamentowe, należy odpowiednio obudować wykopy, aby pod żadnym pozorem nie dopuścić do ich zalania przez wody gruntowe lub powierzchniowe. Odwodnienia wykopu dokonuje się, wykonując szereg rozmaitych czynności, wśród których jest również wbicie w ziemię odpowiednich palisad.

Palisady jako sposób na odwodnienie wykopu fundamentowego

Nie ma wątpliwości, że głównym zadaniem palisad CFA jest zabezpieczenie wykopów przed osunięciem. Nie można jednak zapominać o ich innej, mniej pospolitej funkcji, którą jest odwodnienie wykopów budowlanych.  Należy jednak mieć na uwadze, że nie zawsze palisady są w stanie spełniać swoją drugą funkcję. Rzecz w tym, iż niektóre z nich nie są wystarczająco szczelne. Mowa tutaj o palisadach stycznych. W celu odwodnienia wykopów budowlanych stosuje się jednak palisady sieczne. Ich szczelność jest o wiele bardziej zadowalająca, co nie zmienia faktu, iż nie zabezpieczają wykopów przed zalaniem wystarczająco skutecznie, jeżeli nie zostaną odpowiednio uszczelnione i wzmocnione. Do odwodnienia wykopu może dojść tylko wtedy, gdy jest on chroniony przez palisady wsparte:

  • Wytrzymałymi kolumnami betonowymi – jest to o tyle dobre rozwiązanie, iż kolumny zapewniają doskonałą szczelność. Problem jednak w tym, iż czas ich wiązania jest bardzo długi. Tak naprawdę dopiero po ok. 2 miesiącach konstrukcja uzyskuje swoje optymalne właściwości.
  • Palisadami z betonu – mowa o palisadach zbrojonych, które są najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o uszczelnienie zabezpieczenia.

odwodnienie wykopu fundamentowego

Często, aby skutecznie odwodnić wykop, konieczne jest przeprowadzenie szeregu mniej lub bardziej skomplikowanych operacji. Niezbędne może być wykonanie drenażu (odkrytego lub zakrytego), bądź też stworzenie studni odwodniowej. Wszystkie te rozwiązania mają na celu osuszenie terenu i powstrzymanie wody przed dalszym napływem. Omawiane w powyższym tekście zabezpieczanie wykopu przy użyciu palisad CFA również jest jednym ze sposobów na odwodnienie terenu. Nie jest to co prawda najpopularniejsza metoda odwadniani, często też nie może być stosowana samodzielnie, jednak posiada wiele innych zalet. Przede wszystkim odwodnienia wykopu za pomocą palisad dają wiele dodatkowych korzyści, takich jak ochrona przed osunięciem, czy też czynnikami atmosferycznymi.