Jak przebiega produkcja siłowników pneumatycznych?

produkcja siłowników pneumatycznych

Trudno byłoby znaleźć dzisiaj warsztat, w którym nie wykorzystuje się narzędzi pneumatycznych, jak i złożonych maszyn z siłownikami. Pneumatyka zapewnia wydajność urządzeń, które jednocześnie są bezpieczne w użytku, dlatego nie powinna dziwić ich popularność. Warto zatem przyjrzeć się nieco bliżej, na czym polega produkcja siłowników pneumatycznych.

Przygotowanie materiałów

Ażeby dana firma mogła zająć się produkcją siłowników pneumatycznych, klient powinien dostarczyć odpowiednich wytycznych. Niezbędne jest wskazanie średnicy tłoka oraz parametrów, jakie mają określać wyprodukowany element. Oczywiście zdarza się, iż klient nie zna się na urządzeniach pneumatycznych i po prostu nie wie, jakich siłowników potrzebuje. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług firmy, która nie tylko zajmuje się produkcją, ale również służy poradą.

produkcja siłowników pneumatycznych

Pierwszym krokiem na drodze do skonstruowania siłownika, jest przygotowanie materiałów. Niezbędne jest wykonanie cięcia profili i stalowych prętów. Później, aby części te nabrały odpowiednich właściwości oraz wyglądały estetycznie, trzeba poddać je odpowiedniej obróbce. Niezbędne są zwykle takie procesy jak frezowanie, czy gwintowanie.

Składanie siłowników pneumatycznych

Kiedy poszczególne elementy są już gotowe, przychodzi czas na ich połączenie. Na tym etapie wykonywanych jest wiele czynności, mających na celu zapewnienie urządzeniu sprawności i wytrzymałości. Niezbędne jest połączenie obrobionego pręta z tłokiem. Zwykle skręcenie tych dwóch elementów nie jest wystarczające. Istnieje bowiem zagrożenie poluzowania łączenia i powstania nieszczelności. Dlatego też na tym etapie produkcji siłowników pneumatycznych wykorzystuje się przeważnie klej anaerobowy.

Kolejne zadanie to wciśnięcie pokrywy tylnej w profil, a następnie jej dokręcenie. W tym momencie przychodzi czas na włożenie tłoka do profilu poprzez otwór przedni. Kiedy czynność ta zostanie wykonana, fachowcy dokonują zamknięcia konstrukcji w analogiczny sposób, jak ma to miejsce w przypadku pokrywy tylnej.

Faza testu

Produkcja siłowników pneumatycznych kończy się przeprowadzeniem serii testów. Niezbędna jest kontrola szczelności. Ponadto, korzystając ze specjalistycznego sprzętu, należy również sprawdzić ciśnienie w siłowniku. Trzeba też pamiętać, że produkowane dzisiaj siłowniki powinny spełniać normy międzynarodowe. Dlatego też każda szanowana firma produkująca te elementy sprawdza je pod kątem norm ISO o numerach: 15552, 6432, 21287. Dzięki spełnianiu powyższych norm klient może być pewny co do sprawności siłownika oraz jego uniwersalności. Rzecz w tym, iż obecnie produkowane przez rozmaite firmy siłowniki mogą być wykorzystywane zamiennie.