Na czym polega Employer Branding?

Employer Branding

Employer Branding cieszy się w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem i to nie tylko wśród dużych firm korporacyjnych, ale również wśród niewielkich przedsiębiorców. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dokładnie dowiedzieć się, na czym w rzeczywistości polega Employer Branding i jakie są jego zalety.

Pozytywny wizerunek pracodawcy

Employer Branding najprościej rzecz mówiąc to nic innego, jak budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy. Na naszym rynku pojawia się coraz więcej profesjonalnych agencji PR, które dbają o pozytywny wizerunek pracodawców, dzięki czemu znacząco zwiększa się ich szansa na zatrudnienie najlepszych specjalistów w swoim fachu. Warto wspomnieć także i o tym, że budowanie wizerunku pracodawcy możemy podzielić na dwa różne obszary. Pierwszym z nich jest obszar zewnętrzny, który kierowany jest wyłącznie do potencjalnych pracowników. Drugi to obszar wewnętrzny, który z kolei obejmuje jedynie działania kierowane bezpośrednio do zatrudnionych pracowników.

Na czym polega Employer Branding?

W dzisiejszych czasach strategii budowania wizerunku pracodawcy jest naprawdę bardzo wiele. Wybór optymalnej strategii w dużej mierze zależy od branży, w której działa dana firma. Przykładowo firmy z branży budowlanej w pierwszej kolejności powinny skupić się na zachwalaniu swojego nowoczesnego wyposażenia sprzętowego albo na podkreślaniu bardzo wysokiego poziomu dbałości o bezpieczeństwo zatrudnionych pracowników. Pamiętać należy o tym, że w każdej branży pracownicy poszukują czegoś innego, dlatego też warto dostosować strategie właśnie do ich potrzeb.

Employer Branding

Opinia o firmie ma znaczenie

Jeżeli chodzi o Employer Branding to kluczem do sukcesu jest przede wszystkim pozytywna opinia o firmie. Bez dobrej opinii bardzo trudno jest odnieść sukces praktycznie w każdej branży. Nie można zapominać również i o tym, że najlepszą wizytówką firmy są właśnie pracownicy. W dzisiejszych czasach bardzo wiele agencji PR zaprasza pracowników do udziału w kampaniach informacyjnych. Zadowoleni pracownicy są najlepszą reklamą naszej firmy, dlatego też warto stworzyć im jak najlepsze warunki pracy. Nasze działania powinny skupić się nie tylko na podnoszeniu satysfakcji poszczególnych pracowników, ale również na motywowaniu ich do wydajniejszej pracy i podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.

Profil pracowników

Firmy, które planują działania Employer Brandingowe powinny na samym początku skupić się również na tworzeniu profilu pożądanych pracowników. Warto wziąć pod uwagę nie tylko dotychczasowe doświadczenie i nabyte umiejętności, ale również cechy charakteru i zainteresowania. Po wyznaczeniu profilu pracownika można zrezygnować z niektórych kanałów komunikacji, w których nie będzie opłacało się prowadzić działań. Warto rozglądać się za takimi pracownikami, którzy maja podobną filozofię i co najważniejsze, będą identyfikować się z misją firmy. Źle dopasowani pracownicy mogą podważyć nawet najlepszą reklamę naszej marki rzetelnego pracodawcy, dlatego warto stworzyć zgrany zespół i o niego dbać.