Prawo jazdy w pigułce – czyli co musisz wiedzieć, kiedy chcesz zostać kierowcą?

ośrodek szkolenia kierowców

Prawo jazdy to bardzo ważny i niesamowicie przydatny w życiu dokument. Daje on niezależność, dodaje pewności siebie, otwiera drzwi zawodowe, a także pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Aby jednak zostać kierowcą i cieszyć się wszystkimi udogodnieniami z tym związanymi, trzeba odbyć kurs na prawo jazdy, a następnie zdać egzamin.

Gdzie zrobić kurs na prawo jazdy?

Kurs na prawo jazdy należy zrobić w profesjonalnym ośrodku szkolenia kierowców, który posiada wykwalifikowanych instruktorów. Sprawdzona szkoła nauki jazdy daje pewność, że zdobędziemy maksimum wiedzy oraz umiejętności, które są niezbędne w roli kierowcy. Robiąc prawo jazdy w Rzeszowie mamy do wyboru co najmniej kilka sprawdzonych szkół jazdy, między innymi szkołę Edures, która profesjonalnie przygotowuje kandydatów na przyszłych kierowców kategorii B i C.

testy na prawo jazdy

Kurs na prawo jazdy krok po kroku

Kiedy już wybierzemy ośrodek szkolenia kierowców, musimy sprawdzić termin najbliższych kursów i wybrać dogodny dla siebie termin. Kurs na prawo jazdy składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna to 30 godzin lekcyjnych wykładów, podczas, których kursant poznaje zasady ruchu drogowego, prawa oraz obowiązki kierowcy, a także podstawy pierwszej pomocy. Dopiero po odbyciu wszystkich 30 godzin teoretycznych, kursant może rozpocząć część praktyczną, na którą składa się 30 godzin zegarowych jazdy. Zajęcia praktyczne czyli tzw. „jazda” odbywają się pod okiem instruktora, w specjalnie do tego przystosowanym pojeździe potocznie zwanym „elką”. Zajęcia praktyczne obejmują jazdę po placu manewrowym, poruszanie się w ruchu ulicznym, a także jazdę po drodze w terenie niezabudowanym. Po zakończeniu części praktycznej, kursant wraz z kwitkiem o odbyciu kursu, może zapisać się na państwowy egzamin na prawo jazdy.