Czym zajmuje się ortopeda?

Ortopedia to dziedzina medycyny, która posiada bardzo szeroki zakres działania. W jej skład wchodzą wszelkie zmiany zwyrodnieniowe, uszkodzenia nerwów, choroby metaboliczne, nowotworowe narządów ruchu, bądź różnorodne wady postawy.

Kto najczęściej chodzi do ortopedy?

Dziedzina ta powiązana jest również z chirurgią urazową, profesjonalnie nazywaną traumatologią. To ona diagnozuje oraz leczy operacyjnie urazy złamań, skręceń, zwichnięć, które są bardzo często spotykane w życiu codziennym.

Urazy te dotyczą w większości sportowców, gdyż to oni podatni są głównie na kontuzje. Jest to jednak bardzo ogólny zarys, gdyż ortopeda diagnozuje nie tylko jakiekolwiek urazy, ale również wady postawy, takie jak – skolioza, lordoza oraz różnorodne choroby kręgosłupa – przepuklina, dyskopatia i wiele innych.

Leczenie u ortopedy

Najczęstszymi przypadkami u ortopedy są różnorodne bóle, bądź urazy. Wtedy leczenie jest o wiele prostsze niż w przypadku niewidocznych zmian u człowieka. Ortopeda przed podjęciem jakichkolwiek poważniejszych zabiegów musi wykonać wszelkie badania. Do najpopularniejszych z nich należy ultrasonografia, RTG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.

Dopiero po przeprowadzeniu ścisłego wywiadu z pacjentem oraz wykonaniu kompletu wymaganych badań wydana może być przez ortopedę opinia o procesie leczenia.