Krzesła w naszych domach. Co warto o nich wiedzieć?

Krzesła

Krzesło jest jednym z najstarszych sprzętów produkowanych przez branżę meblarską. W swojej historii mebel ten przeszedł bardzo wiele zmian, zarówno pod kątem budowy, wyglądu, jak i przeznaczenia. Choć współcześnie ich rola została nieco ograniczona, nieodmiennie krzesła uważane są za jedne z bardziej reprezentacyjnych mebli, jakie znaleźć można w naszych domach.

Krzesła kiedyś i dziś

Trudno dziś jednoznacznie określić, jak daleko w przeszłość sięga rodowód krzesła. Bez wątpienia jego protoplaści chętnie używani byli już w starożytności, nie tylko zwiększając komfort wypoczynku, ale i podnosząc prestiż zasiadających na nich osób. Niewątpliwie to jednak XVII i XVIII stulecie sprawiły, że krzesła osiągnęły status mebli wręcz ekskluzywnych. To właśnie wówczas zaczęto wyrabiać je z niespotykaną wcześniej maestrią, starannością i z wyjątkową troską o ich zdobienia. Do dziś krzesła w stylu Ludwika XIV, XV i XVI uważane są za prawdziwe dzieła sztuki i stanowią obiekty westchnień wszystkich miłośników pięknych mebli.

Krzesła
Krzesła

Współcześnie, po latach burzliwych przemian kulturowych, które odbijały się również na trendach dominujących w aranżacji wnętrz, krzesła znów zaczęły być traktowane jako meble ekskluzywne, wręcz pokazowe. Funkcję mebli typowo wypoczynkowych przejęły fotele, kanapy oraz sofy. Krzesła natomiast zostały przesunięte do trzech rodzajów pomieszczeń: do kuchni, jadalni oraz do salonów.

Krzesła do kuchni

Typowe krzesła do kuchni stanowią najmniej reprezentacyjną wersję tych mebli. W ich przypadku największe znaczenie ma komfort oraz funkcjonalność. Ważne jest również to, aby współgrały stylistycznie nie tylko ze stołem, przy którym zostaną ustawione, ale również z całym wyposażeniem tego pomieszczenia. Każdy internetowy sklep z meblami posiada szeroką ofertę krzeseł do kuchni, gdyż nadal bardzo wiele osób (głównie ze względu na brak wolnej przestrzeni) właśnie w kuchni stara się wygospodarować miejsce do spożywania posiłków. Takie łączenie kuchni z jadalnią, jeśli tylko jest dobrze przeprowadzone, może okazać się nie tylko funkcjonalne, ale i atrakcyjne pod względem wizualnym.

Krzesła do jadalni

Jeśli tylko powierzchnia domu lub mieszkania na to pozwala, powinniśmy rozważyć przeznaczenie jednego z pomieszczeń na oddzieloną od kuchni jadalnię. Rozwiązanie to ma cały szereg zalet, w tym m.in. i taką, iż pozwala przyjmować gości we wnętrzu znacznie bardziej niż kuchnia eleganckim. Dobór krzeseł do jadalni jest jednak przez to jeszcze trudniejszy. Zwykle kupuje się je w komplecie ze stołem, jednak nie jest to konieczność. Mając odpowiednią wyobraźnię i poczucie smaku, możemy skompletować taki zestaw do jadalni samodzielnie.

Krzesła do salonu

Krzesła w salonie występują w dwóch podstawowych rolach – jako integralne elementy zestawu wraz ze stołem lub pojedyncze, niezwykle ozdobne meble mające przede wszystkim wpłynąć na całościowy odbiór wnętrza. W pierwszym przypadku dobór krzeseł powinien być zbliżony do zasad obowiązujących dla jadalni. W tym drugim z kolei, krzesła należy traktować bardziej jako fotele, z tym że pełnią one wówczas znacznie istotniejszą rolę z punktu widzenia aranżacji wnętrza – nie tylko pozwalają odpocząć, ale przede wszystkim podkreślają ogólną stylistykę salonu i podnoszą wartość estetyczną całego pomieszczenia.