Wybieramy między grzejnikiem a kominkiem

Projektując dom każda musi wybrać sposób jego ogrzewania. W związku ze stale rosnącą ceną węgla i gazu wiele osób, właśnie ze względów ekonomicznych, zamiast tradycyjnych grzejników wybiera ogrzewanie kominkowe.

Za kominkiem przemawiają przede wszystkim względy estetyczne, gdyż zimowe wieczory spędzane przy ogniu kominka stwarzają niepowtarzalny nastrój. W dodatku kominki są bezpiecznym i wydajnym źródłem ciepła, a co ważne niezależnym od zewnętrznych dostaw energii. Obecnie systemy dystrybucji gorącego powietrza umożliwiają ogrzewanie kominkiem całego domu, ale trzeba pamiętać, że do kominka musimy stale podkładać opał, aby emitował odpowiednią ilość ciepłego powietrza. Dlatego też, jeśli wybieramy ogrzewanie kominkowe jako jedyny system grzewczy naszego domu to musimy liczyć się z tym, że nawet kilkudniowa przerwa w ogrzewaniu spowoduje znaczne ochłodzenie pomieszczeń. Nowoczesne kominki to tylko pozornie tanie źródło ciepła, ponieważ za wkłady kominkowe do nich, montaż i niezbędne akcesoria trzeba zapłacić niemałą sumę. Trzeba także mieć miejsce do magazynowania zasobów drewna na opał oraz dbać o systematyczne czyszczenie kominka. Bez wątpienia zaletą ogrzewania kominkowego są jednak względy ekologiczne, gdyż emisja niebezpiecznych substancji do atmosfery w przypadku spalania drewna jest znikoma.

Duża część społeczeństwa decyduje się na ogrzewanie z wykorzystaniem pieców węglowych, kotłów gazowych albo olejowych. Ciepło emitują wówczas grzejniki, które obecnie występują w wielu rodzajach ze zróżnicowaną mocą, a także w szerokie gamie barw i kształtów, dzięki czemu łatwo je wkomponować w każde wnętrze. Najlepiej wybrać grzejniki wykonane z aluminium, które łatwo przewodzą ciepło, są lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe i odporne na korozję. Dodatkowo mają mniejszą pojemność wodną i przez to też szybciej się nagrzewają. Ich zaletą jest niezmierna elastyczność przejawiająca się w możliwości relacji poziomu temperatury, a nawet tymczasowego wyłączenia grzejnika. Jedyną wadą centralnego ogrzewania z wykorzystaniem grzejników jest to, że prawami fizyki ciepłe powietrze unosi się do góry, przez co pomieszczenie jest nierównomiernie nagrzewane. Jednak trwałość grzejników (np. stalowych) ocenia się nawet na 25 lat użytkowania, tak więc mimo, że jest to droga inwestycja, to jednak będzie służyć przez wiele lat.

Jeśli planują Państwo zakup grzejników warto sprawdzić ofertę Instal-Projekt. Firma ta oferuje szeroki wyvór grzejników:

  • grzejniki kolorowe
  • grzejniki do salonu