Czy słupki metalowe potrzebują wypełnienia

słupki metalowe

Przy budowie ogrodzeń bardzo często korzysta się z metalowych słupków. O ile mają one kształt kątownika czy teownika, to najczęściej wystarczy je dobrze pomalować, żeby mieć spokój na wiele lat. Zupełnie inaczej jest w przypadku słupków o przekroju okrągłym czy kwadratowy – w ich przypadku niezbędne może się okazać wypełnienie wnętrza.

Dlaczego należy wypełniać wnętrze słupków?

Głównym powodem, dla którego należy zabezpieczać słupki ogrodzeniowe, jest ochrona przed szkodliwym działaniem wody. Ponieważ ogrodzenia znajdują się cały czas na zewnątrz, to są narażone na różne czynniki atmosferyczne, w tym deszcz i śnieg. Wlana do wnętrza woda ma niewielkie możliwości odparowania, a bardzo szybko zaczyna powodować zmiany korozyjne. Przy większej ilości jedynym sposobem na jej pozbycie się będzie wywiercenie na dole niewielkiego otworu, przez który wszystko spłynie na zewnątrz. Nadal jednak wnętrze słupków będzie narażone na działanie wilgoci, chociażby znajdującej się w powietrzu. Dlatego też przy zamkniętych profilach konieczne jest zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia. Mogą to być specjalne kapturki, nakładane na górną część elementu – jeśli będą odpowiednio szczelne, to wyeliminują możliwość dostania się do wnętrza wody i cyrkulacji powietrza. Często spotykanym sposobem jest także wypełnienie słupków różnymi materiałami, przy prawidłowym wykonaniu powinno to także spełnić swoje zadanie.

słupki metalowe

Czym wypełniać wnętrze słupków

Słupki ogrodzeniowe mogą być wypełniane różnymi materiałami. Najbardziej popularny jest beton, ale należy przy nim uważać, żeby nie miał zbyt dużo wody. Jeśli będzie zbyt rzadki, to po zastygnięciu mogą się pojawić puste przestrzenie, w których będzie się gromadziła wilgoć. Takie miejsca mogą się stać ogniskami korozji, dlatego też wypełniająca mieszanka powinna być tak gęsta, jak tylko to będzie możliwe. Z innych często stosowanych materiałów należy wymienić lepik oraz przepalony olej silnikowy – obydwa skutecznie ochronią wnętrze przed wilgocią i powstawaniem rdzy, trzeba je tylko nalać do samej góry.

Artykuł powstał dzięki Supico – producent ogrodzeń metalowych, bram ogrodzeniowych, przesuwnych oraz mat budowlanych. Firma świadczy szeroki zakres usług, począwszy od pokaźnej oferty produktowej, po fachowe doradztwo oraz montaż. Z jej oferty korzystają nie tylko lokalni klienci, ale także kontrahenci z wielu europejskich krajów.

Artykuł powstał dzięki Supico – producent ogrodzeń