Dlaczego warto korzystać z systemów płatności internetowych?

systemy płatności

To już pewne. Polacy bezsprzecznie i nieodwołalnie pokochali zakupy w internecie. Już co drugi obywatel z kraju nad Wisłą w wieku ponad 16 lat co najmniej raz w roku kupuje online. Handel internetowy rośnie w Polsce o jakieś 20 proc. rocznie, oferując konsumentom coraz więcej, coraz szybciej i coraz taniej. Również pod względem płatności online Polacy mają większe pole do popisu. Jednak czy każdy sposób płatności internetowych jest bezpieczny i opłacalny zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego? Jeden na pewno!

Najwygodniejsza i najbezpieczniejsza forma płatności

Polacy wydają w sieci rocznie około 30 mld złotych. To mniej więcej tyle, ile wart jest dzisiejszy rynek farmaceutyczny w naszym kraju. Wszystkie te pieniądze muszą zostać w jakiś sposób przesłane z punktu A do punktu B. Obecnie konsument ma do dyspozycji kilka sposobów płatności za zakupy. Są to przede wszystkim przelewy tradycyjne, płatności za pobraniem, rozliczenie online za pomocą karty płatniczej lub kredytowej oraz systemy płatności internetowych. Nie będzie chyba tutaj żadnym przekłamaniem stwierdzenie, że ostatnia forma płatności elektronicznych jest dziś prawdopodobnie najwygodniejsza i jednocześnie najbezpieczniejsza ze wszystkich powyższych. Dlaczego?

Bezpośrednie płatności

Według Raportu e-commerce w Polsce, z systemów płatności internetowych korzysta obecnie ponad 62 proc. kupujących online. To, co przede wszystkim przemawia za tym modelem transakcji elektronicznych, to możliwość dokonywania bezpośrednich płatności. Jest to istotne zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Weźmy jako przykład system Paybynet. Wszystkie płatności realizowane w tym systemie są przekazywane bezpośrednio z konta bankowego płatnika na konto bankowe sklepu internetowego, bez udziału żadnych pośredników. Dzięki temu wszystkie należności od razu spływają na rachunek sprzedającego, przez co może on natychmiast przystąpić do realizacji zamówienia klienta. Nikt nie traci, a jedynie zyskuje.

Bezpieczne systemy płatności

Dla kupujących, ale również i dla sprzedających bardzo ważne jest bezpieczeństwo dokonywanych transakcji płatniczych w internecie. Aby dany sklep online mógł wdrożyć u siebie system płatności internetowych, musi najpierw spełnić określone i restrykcyjne wymagania. Dlatego też osoba kupująca w sklepie posiadającym taki system może być pewna, że ma do czynienia z wiarygodną firmą. Korzystając z systemu płatności, nie ma konieczności samodzielnego wpisywania wszystkich danych w formularzu przelewu (imię i nazwisko, numer konta, tytuł przelewu, kwota przelewu, itd.). Tutaj wszystko odbywa się automatycznie, przez co minimalizowane jest praktycznie do zera ryzyko popełnienia błędu podczas takich czynności. Systemy płatności internetowych są dodatkowo chronione odpowiednimi certyfikatami oraz protokołami bezpieczeństwa.

Czas to pieniądz!

Dziś dla osób robiących zakupy online liczy się nie tylko bezpieczeństwo, ale i czas realizacji zamówienia. Przy zwykłych przelewach bezgotówkowych pieniądze wysyłane są jako transakcje międzybankowe, w wyniku czego czas zaksięgowania takich przelewów trwa średnio jeden dzień roboczy i o taki czas też opóźniona zostanie wysyłka zamówionego towaru. W przypadku systemów płatności internetowych sprzedawca natychmiast otrzymuje informację o zapłacie za towar, bez względu na to, z usług jakiego banku korzystał kupujący. Dzięki temu sklep może od razu przystąpić do zrealizowania zamówienia klienta szybko, łatwo i bezpiecznie.