Najważniejsze elementy układów taśm przenośnikowych

krążniki

Taśmy przenośnikowe okazują się dziś niezbędne w zasadzie w każdej branży. Korzysta się z nich w halach produkcyjnych, sortowniach, jak i w magazynach. Praca tzw. przenośników nie byłaby możliwa bez krążników, stanowiących podpory dla taśm. W zależności od konkretnego typu elementu krążniki pełnią również inne funkcje dodatkowe. Sprawność działania oraz wytrzymałość przenośnika zależy w głównej mierze właśnie od tych części.

Jak dzielimy krążniki?

Omawiane elementy występują w kilku formach. Różnią się kształtami oraz materiałami konstrukcyjnymi. Różnice te determinują również odmienne zastosowania poszczególnych krążników:

krążniki
  • Krążniki gładkie – najbardziej uniwersalne, przez co też najpowszechniej wykorzystywane krążniki. Sprawdzają się nawet w przypadku najcięższych ładunków, za sprawą bardzo dużej wytrzymałości. Ponadto, ze względu na budowę, krążniki gładkie bardzo łatwo się czyści, dzięki czemu bez problemu można je stosować wszędzie tam, gdzie higiena jest szczególnie ważna, czyli np. w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym.
  • Krążniki udarowe (pierścieniowe) – skupiają na sobie całą energię kinetyczną, przez co stosuje się je tam, gdzie  kumuluje się bardzo duże obciążenie. Tym samym krążniki udarowe montuje się np. na przesypach.
  • Krążniki tarczowe – wykorzystywane głównie w biegu powrotnym, gdyż doskonale sprawdzają się podczas czyszczenia taśmy z pozostałości po ładunku. Wszystko za sprawą budowy krążników tarczowych oraz ich wytrzymałości na działanie rozmaitych zabrudzeń. Całkowita szczelność sprawia, że krążniki tarczowe wykorzystuje się w miejscach o dużym zapyleniu, w tym również w kopalniach.
  • Krążniki powlekane – zwane również krążnikami ogumowanymi, gdyż pokryte są grubą warstwą wytrzymałej gumy. Dzięki niej zyskują odporność, przez co krążniki ogumowane są niezwykle wszechstronnymi częściami do taśm przenośnikowych.
  • Krążniki kierunkowe – w niektórych strategicznych miejscach układów taśmowych dochodzi do poprzecznych ruchów taśmy. Krążniki kierunkowe mają za zadanie im zapobiec, dlatego montuje się je głównie w punktach centrowych.