Jak zakładać tejp?

taping kolana

Zawodowi sportowcy już dawno odkryli zalety tapingu. Naklejone na ciało tak zwane tejpy eliminują ból, zabezpieczają przed pogłębianiem urazów czy też pomagają wykrzesać z organizmu więcej możliwości. Coraz częściej plastry stosują też zwykłe osoby, które na co dzień doceniają ich zalety. Warto zatem się dowiedzieć, jakie możliwości daje ta metoda i w jaki sposób można ją wykorzystać.

Na czym polega taping?

Metoda kinesiology taping została jest znana już od kilkudziesięciu lat, zaczęto ją stosować w Japonii. Polega ona na naklejaniu na bolące czy kontuzjowane miejsca specjalnych plastrów, które występują w wersji elastycznej i nieelastycznej. Plastry elastyczne stosuje się przede wszystkim do usuwania obrzęków oraz łagodzenia dolegliwości bólowych. Natomiast plastry nieelastyczne mają za zadanie stabilizować stawy i odciążyć wybrane miejsca. Dobrze wykonany taping stawu skokowego czy taping barku umożliwi szybszą regenerację i powrót do zdrowia, dlatego też jest on bardzo często wykorzystywany w procesie rehabilitacji. Jedną z jego dużych zalet jest szybkość działania i wygoda w codziennym funkcjonowaniu. Naklejone plastry taping praktycznie od razu zmniejszają dolegliwości. Podnoszą one skórę i zwiększają znajdującą się pod nią przestrzeń, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi i limfy. Jednocześnie nie ograniczają ruchu, nie powodują alergii, a nawet można się z nimi kąpać.

taping

Zasady zakładania tejpów

Często można usłyszeć opinie, że taping plastry powinny być zakładane wyłącznie przez specjalistów. Faktycznie ich prawidłowe naklejenie, szczególnie na początku nie jest łatwe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nauczyć się robić to samodzielnie. Przede wszystkim należy zacząć od dokładnego oczyszczenia skóry. Najlepiej będzie ją umyć wodą z mydłem, ale po kąpieli nie można stosować żadnych tłustych maści, kremów czy olejków. Jeśli na skórze w miejscach naklejenia będzie dużo włosów, to należy je zgolić. Kolejnym krokiem jest przycięcie plastra na odpowiednią długość, dobrze jest przy tym zaokrąglić końce, żeby zapobiec odklejaniu. Etap ostatni to samo przyklejanie. W tym celu należy z taśmy taping usuwać powoli osłonę, dociskając ją do skóry i energicznie pocierając, co zapewni lepsze trzymanie się. Właściwie naklejone plastry taping trzymają się przeciętnie przez okres kilku dni, nie ma też żadnych problemów z ich późniejszym ściągnięciem.