Kupujemy alkomat – na co zwrócić szczególną uwagę?

Z pewnością każdy kierowca miał kiedykolwiek obawy wsiadając do samochodu następnego dnia po udanej imprezie. Nie każdy zna możliwości swojego organizmu i nie każdy ma świadomość, że nawet kilka godzin po spożyciu alkoholu w naszym organizmie może być go na tyle dużo, że może zagrażać naszym reakcjom na zmieniającą się sytuację na drodze. Wśród kierowców rośnie świadomość i w ostatnim czasie znaczną popularność zyskały alkomaty do użytku prywatnego. Ogromna konkurencja na rynku sprawia nie lada problem i często nie wiemy na który produkt się zdecydować. W takim razie co wziąć pod uwagę przy wyborze alkomatu dla siebie?

kupno alkomatu

Zasada działania alkomatu

Klasyczny alkomat jest bardzo prostym w budowie i działaniu urządzeniem. W jego wnętrzu znajduje się zespół czujników, które badają stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Wystarczy wdmuchnąć odpowiednią ilość powietrza do ustnika będącego wymiennym elementem obudowy. Czujniki odczytują dane, które następnie wyświetlane są na ekranie. Wartości te wyskalowane są zawsze w promilach.

Obecnie na rynku można spotkać trzy typy alkomatów:

z sensorem półprzewodnikowym – jest to najtańsze rozwiązanie, które opiera się o elektrody, których powierzchnia utlenia się pod wpływem alkoholu, a co za tym idzie bardzo łatwo jest o znaczne przekłamanie – wystarczy wcześniej zapalić papierosa by wynik nie był dokładny

z sensorem elektrochemicznym – najpopularniejszy typ alkomatu, wykorzystywany jest przez policję do badań trzeźwości kierowców. Czujnik stworzony jest z platyny, która bardzo łatwo wchodzi w reakcję z alkoholem, której wynikiem jest powstanie kwasu octowego. Ważnym w tym wypadku aspektem jest to, że na wynik nie mają wpływu inne czynniki pochodzące z otoczenia

z sensorem spektrofotometrycznym – wyjątkowo dokładne alkomaty, wykorzystujące do pomiarów podczerwień.

Najważniejsze cechy alkomatu, które należy brać pod uwagę podczas zakupu

Decydując się na zakup alkomatu często wydajemy nawet kilkaset złotych. Na co zwrócić uwagę, by możliwie jak najbardziej być zadowolonym z wyników pracy? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Należy zacząć od zapoznania się z opiniami o danym produkcie. Użytkownicy zawsze najlepiej weryfikują jego sprawność.

Oprócz tego warto wziąć pod uwagę jego dokładność. Błąd wskazań nie może w tym wypadku przekraczać 0,1 promila lub 10%. Lepsze alkomaty mają różne tryby pracy, aktywny oraz pasywny. W wypadku aktywnego należy mocno dmuchnąć w ustnik, a korzystając z drugiego należy tylko zbliżyć urządzenie do ust badanego. Równie istotny jest także czujnik przepływu powietrza. Bada on ilość wydychanego powietrza i na tej podstawie uznaje wynik jako miarodajny, bądź nie. Użytkownicy zwracają także uwagę na zakres prowadzonych pomiarów, a także na maksymalną ilość wykonanych badań przed kolejną wymianą czujnika oraz kalibracją.

To wszystko składa się na ogólną jakość alkomatu. Jeśli chcemy opierać na tym urządzeniu bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników dróg to warto dołożyć wszelkich starań, by było ono jak najbardziej dokładne i miarodajne. Sprzedaż alkomatów jest coraz bardziej popularna, co daje nadzieje na obniżenie liczby pijanych kierowców na naszych drogach.