Nasiona chia – jak je spożywać?

Nasiona chia

O zdrowotnych właściwościach nasion chia jest głośno już od wielu lat. Ich popularność nie jest nieuzasadniona, gdyż nasiona chia znasz-chia.pl zaliczane są do superfoods, czyli produktów żywnościowych bardzo bogatych w witaminy, minerały i aminokwasy o dobroczynnym wpływie na zdrowie człowieka. O ile o nasionach chia może słyszeliśmy, to niekoniecznie wszyscy wiedzą, jak i z czym to się w ogóle je. Pora rozwiać wszelkie wątpliwości!

Jak spożywać nasiona chia?

Nasiona chia, czyli nasiona szałwii hiszpańskiej mają dość łagodny, lekko orzechowy posmak, dlatego pasują do większości potraw. Chia możemy spożywać na dwa podstawowe sposoby – możemy je namoczyć podobnie jak siemię lniane i w taki sposób dodawać do koktajli czy owsianki lub całkiem surowe nasiona zmielić na proszek i w takiej formie dodawać do potraw. Która forma jest lepsza? To zależy głównie od upodobań. Za moczeniem nasion chia przemawia fakt, że w tym czasie uwalniane są inhibitory enzymów. Moczenie nasion chia powinno trwać około 2 godzin, najlepiej moczyć je w wodzie lub mleku roślinnym. Ważne tutaj są proporcje. Podczas moczenia, nasiona prawie 12-krotnie zwiększają swoją objętość, dlatego najlepiej moczyć je w stosunku 1:10. Spożywając na przykład pudding z chia trzeba pamiętać, aby w ciągu dnia dobrze nawadniać organizm, gdyż chia pochłania bardzo dużo wody.

Nasiona chia

Czy każdy może jeść nasiona chia i w jakich ilościach?

Mimo że nasiona szałwii hiszpańskiej są bardzo wartościowe, są przypadki, kiedy należy wstrzymać się z ich spożywaniem. Przede wszystkim nie należy przyjmować chia w stanach zapalnych jelit oraz w przypadku innych chorób przewodu pokarmowego. Nasiona szałwii hiszpańskiej są bardzo bogate w błonnik, jego nadmiar może upośledzić wchłanianie wielu skalników odżywczych, dlatego ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki tego produktu, a wynosi ona 20 gramów na dobę, co jest równe około 1,5 łyżki nasion, dwa razy dziennie. Podobnie jak len czy otręby, nasiona chia pęcznieją po połączeniu z wodą, dlatego bezwzględnie należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia, jeśli spożywamy je regularnie.

Z czym najlepiej jeść nasiona chia?

Nasiona szałwii hiszpańskiej można dodawać do bardzo wielu dań. Szybkim sposobem na zdrowy i wartościowy posiłek jest przygotowanie owocowo-warzywnego koktajlu z dodatkiem chia. Wartościowe i energetyczne śniadanie w postaci owsianki lub jaglanki zyska jeszcze więcej witamin, gdy dodamy do niego łyżkę nasion chia. Możemy spróbować przygotować pyszny i zdrowy deser, jakim jest pudding z chia, ponadto nasiona możemy dodawać do zupy, sałatki czy też kaszy jako wzbogacenie i podniesienie wartości dania.