Czy instalacje pneumatyczne ulegają awariom?

landefeld.pl

Wielu wydaje się, że z powodu względnej prostoty konstrukcji instalacji pneumatycznych, praktycznie nie ulegają one uszkodzeniom. Prawdą jest, iż solidne wykonane instalacje pneumatyczne są trwałe, jednak poszczególne jej elementy czasami ulegają pewnym awariom. Warto też zauważyć, że pneumatyka coraz częściej łączona jest z elektroniką, np. w postaci elektrozaworów. Tym samym w instalacjach pneumatycznych przybywa skomplikowanych elementów, które mogą ulegać uszkodzeniom.

Siłowniki i zawory pneumatyczne

Jak wskazują fachowcy, najczęściej problemy z instalacjami pneumatycznymi dotyczą takich elementów, jak siłowniki pneumatyczne landefeld.pl oraz zawory. Siłownik to kluczowy element instalacji, bezpośrednio odpowiedzialny za wprawienie w ruch elementu wykonawczego. Zawory natomiast pełnią szereg rozmaitych funkcji, takich jak sterowanie kierunkiem przepływu czy też jego odcinanie. Ponadto, zawory pełnią również funkcje złączek. Najpoważniejszy problem, jak może wystąpić w przypadku zarówno słownika, jak i zaworu, to nieszczelność. W takim przypadku dochodzi do spadku ciśnienia w instalacji, co uniemożliwia jej całkowicie sprawne działanie. Co więcej, w przypadku niektórych czynników roboczych ich ulatnianie się z instalacji może być niebezpieczne. Nieszczelność w przypadku zaworu niemal zawsze oznacza konieczność wymiany. Możliwe jest co prawda uszczelnienie elementu szczeliwem, jednak stanowi ono jedynie rozwiązanie tymczasowe. W przypadku słowników do uszczelniania wykorzystuje się gumę syntetyczną lub teflon. Fachowcy są podzieleni, jeśli chodzi o opinie dotyczące skuteczności takich uszczelnień. Niektórzy twierdza, iż są one trwałe i wystarczające, inni natomiast, że podobnie jak w przypadku zaworów, jest to jedynie maskowanie problemu.

landefeld.pl

Jak uniknąć problemów z instalacją pneumatyczną?

Zniwelowanie prawdopodobieństwa awarii instalacji pneumatycznej do zera nie jest możliwe, jednak można znacząco zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Wystarczy przeprowadzać regularne konserwacje takich elementów, jak siłowniki pneumatyczne, tradycyjne zawory czy też elektrozawory elektrozawory24.com. Warto zlecić to fachowcom, którzy zadbają, aby każdy element instalacji pracował w optymalnych warunkach. Niemniej jednak o trwałości konstrukcji pneumatycznej warto pomyśleć już wcześniej, na etapie jej budowy. Kluczową kwestią jest odpowiednie dopasowanie poszczególnych elementów do właściwości sprężonego powietrza w danej instalacji. Mowa tutaj zwłaszcza o ciśnieniu. Niektóre zawory oraz inne elementy instalacji mogą nie być dostosowane do pracy z powietrzem o skrajnie wysokim ciśnieniu.