Nakładki na zęby Invisalign

Invisalign

W gabinetach ortodontycznych pojawiła się nowa metoda korygowania zgryzu. Są to nakładki Invisalign, komfortowa alternatywa metalowych, klasycznych aparatów stosowanych do prostowania zębów. Jak one działają? I czy naprawdę pomagają?

Co to jest Invisalign?

Invisalign jest to aparat ortodontyczny złożony z pary nakładek wykonanych z termoplastycznego silikonu, które umieszcza się na dolny oraz górny łuk zębów. Kształt oraz ilość nakładek jest zawsze indywidualnie dostosowana do potrzeb pacjenta. Są one bardzo elastyczne, przezroczyste, praktycznie niewidoczne, co jest ogromnym atutem dla wielu osób, które wstydzą się tego, że noszą aparat ortodontyczny. Nakładki Invisalign to nowoczesna metoda korygowania zgryzu, która gwarantuje dyskrecję oraz ogromny komfort podczas noszenia. Są one łatwe do utrzymać w czystości i można je bez trudu wyjmować na czas jedzenia czy mycia zębów.

klinika stomatologiczna orthosmile

Jak działają nakładki?

Invisalign to innowacyjna metoda, która koryguje ustawienie naszych zębów. Biokompatybilne alignery wywierają kontrolowany nacisk na określone zęby przez czas jego stosowania. Powoduje to stopniowe oraz delikatne prostowanie zębów. Nakładki wymieniane są co dwa tygodnie na nowe, o nieznacznie zmienionym ułożeniu. Proces ten jest cykliczny, powtarzany tak długo, aż zęby pacjenta będą w pożądanym ustawieniu. U większości pacjentów nakładki Invisalign są wystarczające. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie specjalnych „guzików”, które zapewniają lepszą przyczepność nakładek.

Jak należy korzystać z nakładek Invisalign?

Nakładki należy stosować codziennie, przez 22 godziny na dobę. Można je wyjmować tylko na czas mycia zębów, jedzenia czy picia gorących napojów jak kawa czy herbata. Należy pamiętać, by po każdym posiłku umyć żeby w celu usunięcia resztek pokarmu, które mogły by dostać się pod nakładki. Alignery powinny być przez pacjenta wymieniane w domu na nowe co 1-2 tygodnie, które otrzymuje od lekarza na wizytach kontrolnych.

Jakie dają efekty?

Skuteczność tej nowoczesnej metody w głównej mierze uzależniona jest od wady oraz sumienności noszenia nakładek. Oprócz właściwego ustawienia zębów, nakładki te mogą pomóc również w leczeniu diastemi (szpary pomiędzy zębami), zgryzu głębokiego i otwartego, stłoczenia zębów czy w przypadku zgryzu krzyżowego.

Czas leczenia nakładkami Invisalign jest indywidualny i średnio trwa od 9 do 12 miesięcy. Po upływie tego czasu stosuje się zestaw nocny, który ma na celu podtrzymać osiągnięte efekty.