Garść informacji o zaworach zwrotnych

zawory zwrotne

Dzieje wynalazków, zarówno tych, które weszły do powszechnego użycia, jak i tych dzisiaj już nieznanych, zawsze są zajmujące. Dowodzą one niezwykłej ludzkiej kreatywności. Tak w myśleniu, jak i w przystosowaniu do warunków bytowania. Siłą napędzającą integrację ze środowiskiem zawsze były wynalazki. Dzisiaj zajmiemy się bardzo niepozornym elementem konstrukcyjnych, który znają instalatorzy większości branż. Mowa o zaworze zwrotnym.

Różne rodzaje zaworów zwrotnych

Zawór zwrotny, niezależnie od konstrukcji, działa zawsze w oparciu o te same reguły. Zazwyczaj schowany przed oczami użytkowników, pracuje w ukryciu, zapewniając w układach wykonanych z rur przepływ tylko w jedną stronę. Rozpatrując konstrukcję pod kątem sposobu zamknięcia, zawory zwrotne można podzielić na cztery grupy:

  • grzybkowe – najpopularniejsze, stosowane np. jako armatura przewodów wodociągów wody ciepłej i zimnej
  • kulowe – element zamykający w kształcie kuli, porusza się swobodnie, bez dodatkowego mocowania, w gnieździe ograniczającym
  • płytkowe – zamknięcie w formie klapy uzbrojonej materiałem uszczelniającym, zamocowane jest na zawiasie w ten sposób, że siła grawitacji wspomaga zamykanie zaworu w wypadku wykrycia prądu wstecznego
  • membranowe – często używane w starych silnikach dwusuwowych do podawania porcji mieszanki paliwowej.
zawory zwrotne

Obciążone i nieobciążone zawory zwrotne

Drugim kryterium budowy jest obciążenie części roboczej zaworu zwrotnego. W zaworach  zwrotnych z obciążeniem montuje się sprężyny dociskowe, które działając z minimalną siłą, domykają zawór. Z chwilą wystąpienia różnicy ciśnień w rurach po obu stronach zamknięcia zawór przepuszcza transportowany czynnik lub go blokuje. Nadciśnienie przed zaworem powoduje przepływ, natomiast nadciśnienie za zaworem, blokadę przepływu. Zawory z elementem obciążającym to modele z grzybkiem lub klapowe.

Zawory zwrotne bez obciążenia to zwykle egzemplarze z kulką. Element zamykający nie jest w żaden sposób zamocowany w korpusie zaworu. Zamknięcie następuje podczas wystąpienia różnicy ciśnień. Ciśnienie otwarcia we wszystkich rodzajach zaworów zwrotnych ma różną wartość. Zależy od wagi elementu zamykającego oraz od sił potrzebnych do pokonania naprężeń w sprężynie.

Właściwie dobrany zawór ma zgrane ciśnienie zamknięcia z konstrukcją i średnicą rurociągu, w którym wykonuje zadania. Istotną sprawą w montażu zaworu zwrotnego jest zorientowanie w przestrzeni. Kierunek góra-dół jest podstawowym parametrem. Zawór zainstalowany podstawą do góry nie zadziała. Tak samo zresztą, jak montaż odwracający kierunek przepływu. Założenie zaworu na odwrót spowoduje, że przepływ zaniknie.

Szeroki wybór zaworów zwrotnych znaleźć można na stronie ZaworyZwrotne.pl. W ofercie znajdziemy tam produkty desygnowane marką Air-com, co świadczy o ich wysokiej jakości. Air-Com jest bowiem producentem, który od wielu lat jest uważany przez fachowców za jednego z najsolidniejszych w branży.