Krążniki jako niezbędne części przenośników taśmowych

krążniki

W wyposażeniu każdej hali fabrycznej znajdują się elementy niezbędne, których zabraknąć tam po prostu nie może. Z pewnością praca w większości hal nie mogłaby przebiegać poprawnie bez przenośników taśmowych, niezbędnych podczas produkcji, sortowania, magazynowania, a także przygotowywania produktu do wysyłki. Działanie przenośników umożliwia praca krążników. Przyjrzyjmy się bliżej tym nierzucającym się w oczy elementom.

Ruch przenośników taśmowych – co go umożliwia?

Nowoczesne przenośniki taśmowe niemal zawsze są napędzane przez silniki elektryczne. Dzięki nim możliwe jest wprawienie taśmy w ruch, jednak nie może się ona poruszać wisząc w powietrzu. Potrzebne są solidne podpory, na których zostanie wsparta. Tę właśnie funkcję pełnią krążniki, które przyjmując kształt rolki, umożliwiają również płynny ruch taśmy. Tym samym są to części, które dla poprawnej pracy przenośników taśmowych są absolutnie niezbędne. Warto w tym miejscu zauważyć, iż konstrukcje przenośników, podobnie jak ich wytrzymałość oraz przeznaczenie, są mocno zróżnicowane. Dlatego części podporowe, odpowiedzialne też za ruch taśm, również nie są identyczne. Wręcz przeciwnie, wśród nich różnorodność również jest ogromna i dotyczy co najmniej kilku kwestii.

krążniki

Kształt krążników

Niemal wszystkie wykorzystywane dzisiaj krążniki mają kształt rolek, gdyż jest to niezbędne ze względu na funkcje, jakie pełnią. Niemniej jednak, nie oznacza to wcale, że wszystkie części tego typu wyglądają identycznie. Niektóre z nich posiadają całkowicie gładką powierzchnię o niezaburzonej ciągłości. Inne natomiast skonstruowano tak, aby zagłębienia i nierówności optymalizowały pracę taśmy oraz umożliwiały odprowadzenie zanieczyszczeń.

Warto również omówić kwestię tego, z jakich materiałów wykonuje się elementy będące głównym tematem tego artykułu. Przede wszystkim jest to stal, której elementy podporowe zawdzięczają swoją odporność. Ponadto, często zastosowanie znajdują również poliamidy, wykorzystywane głównie do tworzenia ogumienia pokrywającego powietrze krążników powlekanych.