Chcesz przelać pieniądze bliskiej osobie, lecz nie pamiętasz numeru konta? Teraz wystarczy jedynie numer telefonu!

przelew na numer telefonu

Szybki rozwój bankowości elektronicznej oraz różnych sposobów dokonywania płatności telefonem komórkowym sprawiły, że obecnie transferowanie pieniędzy jest proste i wygodne. Teraz nie musisz posiadać przy sobie portfela ani karty kredytowej, aby natychmiast wysłać przelew. Wystarczy jedynie smartfon oraz numer telefonu osoby, której chcesz przekazać pieniądze.

Przelew na numer telefonu BLIK-iem z wykorzystaniem Express Elixir

Główną metodą wykonywania przelewów na numer telefonu jest BLIK, realizowany w trybie on-line w systemie Express Elixir. Aby wykonać przelew na numer telefonu, musi być on zarejestrowany w tzw. bazie aliasów, która jest prowadzona przez operatora systemu BLIK. Numer telefonu można powiązać z numerem rachunku bankowego w każdej placówce swojego banku, o ile jest on uczestnikiem systemu Express Elixir oraz BLIK, a także proponuje usługę przelewu na telefon swoim klientom. Swoje konto można również powiązać z numerem telefonu poprzez aplikację bankową.

Gdzie wykonasz przelew na numer telefonu?

Obecnie do systemu płatności mobilnych BLIK należą: mBank i Orange Finanse, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Millenium, PKO Bank Polski, Getin Bank, Alior Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Z usługi przelew na numer telefonu mogą korzystać klienci m.in. PKO BP, Alior Bank, Credit Agricole, ING Bank Śląski, mBank, Millennium oraz Santander Bank Polska. Jak więc widać, nie wszystkie banki udostępniające płatności BLIK-iem umożliwiają równoczesne wykonywanie przelewów na numer telefonu.

Jak to działa?

Aby wykonać przelew na numer telefonu, numer ten musi być zarejestrowany w systemie BLIK oraz bazie numerów PSP (tzw. bazie aliasów). W momencie wybrania przez nas numeru telefonu osoby, której chcemy przelać pieniądze, dany numer jest w pierwszej kolejności weryfikowany pod kątem przynależności do systemu BLIK i bazy numerów PSP oraz do jakiego numeru rachunku jest on przypisany. Następnie wykonywana jest automatyczna zmiana numeru telefonu na odpowiadający mu numer konta bankowego. W kolejnym kroku, system Express Elixir, którego operatorem jest KIR, otrzymuje informacje o zleceniu płatności wraz z numerem rachunku bankowego, co pozwala na natychmiastowe przetworzenie oraz rozliczenie płatności. Przesłane środki pojawiają się od razu na rachunku odbiorcy. Przelew na numer telefonu jest realizowany przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok.