Obudowy kominkowe duże, małe, a może ramy dekoracyjne? Co wybrać do zabudowy wkładu kominkowego?

Obudowa kominkowa duża

Posiadanie wkładu kominkowego to podstawa do budowy prawdziwego kominka, jednak sam wkład to nie wszystko. Do kompletu brakuje przede wszystkim odpowiedniej instalacji kominowej oraz właściwej, dobrze dopasowanej pod każdym względem obudowy. Jak dobrać obudowę kominkową do konkretnego wkładu? Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje obudów? Sprawdźmy.

Z czego powinna być zrobiona profesjonalna obudowa kominkowa?

Obudowa kominkowa jest to ta część konstrukcji kominka, która odpowiada nie tylko za osadzenie wkładu, ale również za jego prezentację. To właśnie od obudowy kominkowej zależy estetyka kominka, ale także jego funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Z tego właśnie powodu do produkcji obudów kominkowych stosuje się wyłącznie starannie dobrane materiały, które – po pierwsze – są całkowicie bezpieczne i zapewniają to bezpieczeństwo wszystkim domownikom, a po drugie – posiadają cechy odpowiednie do tego, by tworzyć z nich trwałe, a przy tym stosunkowo lekki konstrukcje. Z tego też powodu materiałami stosowanymi do produkcji obudów kominkowych są przede wszystkim:

  • lekki beton lub gazobeton pokryty tynkiem akrylowym,
  • marmur,
  • piaskowiec,
  • kamień naturalny,
  • stal,
  • inox (szlifowana stal nierdzewna).

Oczywiście, dobór materiałów zależy tu przede wszystkim od tego, z jakiego rodzaju obudową kominkową mamy do czynienia. A tych podstawowych rodzajów jest aż trzy!

Jaki rodzaj obudowy kominkowej wybrać?

Obudowy kominkowe, w zależności od ich formy, kształtu, wielkości i zastosowanego materiału, możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie:

  • małe obudowy kominkowe,
  • duże obudowy kominkowe,
  • ramy dekoracyjne.

Małe obudowy kominkowe to rozwiązanie dość popularne w przypadku wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym. Charakteryzują się tym, iż nie zajmują większego obszaru w poziomie wokół samego wkładu kominkowego, za to mogą być naprawdę rozbudowane wzdłuż powierzchni pionowej. Ten typ obudowy sprawia, że kominek staje się elementem płaskiej powierzchni ściany, pozostawiając sporo wolnej przestrzeni wokół.

Rama dekoracyjna
Rama dekoracyjna

Duże obudowy kominkowe, określane czasem jako tzw. „duże formy”, to konstrukcje znacznie bardziej rozbudowane, wkraczające wyraźnie w przestrzeń pomieszczania, w którym znajduje się kominek. Ich konstrukcja sprawia, że mogą służyć jednocześnie jako siedziska lub miejsca do składowania opału – wszystko tak zależy od fantazji projektanta i wyboru właściciela.

Jeśli chodzi o ramy dekoracyjne, to jest to bez wątpienia najbardziej minimalistyczna wersja obudów kominkowych. Ich nowoczesne, a przy tym nieco ascetyczne wykonanie sprawia, iż zajmują jedynie minimum powierzchni wokół wkładu, stanowiąc dla niego de facto ramę, w której każdy wkład będzie się odpowiednio prezentował.