Dlaczego raczkowanie maluchów jest takie ważne?

pszczółka skip hop

Wiele świeżo upieczonych rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy ich pociecha zacznie raczkować? Kiedy to nastąpi i dlaczego jest to takie ważne? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ każdy maluch w swoim czasie rozpoczyna przygodę z samodzielnym przemieszczaniem się. Warto również wspomnieć, iż zdarza się, że niektóre dzieci po prostu nie raczkują. Brak raczkowania wzbudza wiec niepokój u rodziców, czy słusznie?

Od kiedy raczkowanie?

Zadając sobie pytanie, od kiedy dzieci raczkują, musimy zdać sobie sprawę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Niektóre dzieci rozpoczynają raczkowanie bardzo wcześnie inne natomiast później. Jest to bardzo ważny etap dla malucha, ponieważ w ten sposób dziecko uczy się ruchów naprzemiennych. Czasami jednak zdarza się, że dzieci nie raczkują. Pomóc mogą na tym etapie zabawki do raczkowania takie jak pszczółka skip hop. Taka zabawka zachęca dziecko do przemieszczania się w sposób samodzielny.

sklep dla dzieci

Nieraczkujące dziecko to problem?

Dziecko, które nie raczkuje, zdaniem specjalistów jest w dość niekorzystnej sytuacji. Taki stan może powodować dysleksję u dziecka w dalszych etapach życia. Nie jest to jednak reguła. Dzieci, które pominęły ten etap, niekoniecznie muszą zetknąć się z problemami rozwojowymi. Raczkowanie, chociaż bardzo ważne nie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. 

Dlaczego raczkowanie maluchów jest ważne?

Poprzez naprzemienne wykonywanie ruchów rączkami i nóżkami dziecko rozwija się psychomotorycznie. Jest to dobry trening przed samodzielnym chodzeniem. Nie jest więc ważne, kiedy dziecko zacznie raczkować, lecz to aby zaczęło w ogóle. Wykonywanie ruchów naprzemiennych poprawia komunikowanie się obu półkul mózgowych. Obie strony ciała niemowlaka zaczynają się harmonizować. Poruszanie się na rączkach i nóżkach wzmacnia kręgosłup dziecka, kształtuje równomiernie mięśnie dziecka, doskonali orientacje w terenie i ćwiczy mózg.  W poruszaniu się dziecka w ten sposób może pomóc skip hop zabawka do raczkowania. Zachęca ona malca do raczkowania oraz ułatwia mu tego typu czynności.

Raczkowanie u dziecka zazwyczaj rozpoczyna się w okolicach ósmego miesiąca zaraz po tym, jak opanuje leżenie na brzuchu i podpieranie się rękami. Na początku maluch zaczyna bujać się w przód i w tył. Następnie dziecko pobudzane ciekawością rusza do przodu. Są to jednak ruchy niepewne często kończące się upadkiem na twarz. Z czasem jedna ruchy stają się coraz bardziej płynne. Czasami zdarza się, że dziecko raczkuje w tył. Nie ma jednak co się tym przejmować, ponieważ jest to zjawisko naturalne.