Studia kryminologia i kryminalistyka – dla kogo?

kryminologia

W Polsce rocznie dochodzi do popełnienia kilkuset tysięcy przestępstw. Tylko w 2018 roku było ich ponad 723 tys. Spadająca, ale wciąż duża skala czynów zabronionych sprawia, że konieczne jest efektywne kształcenie specjalistów zajmujących się wykrywaniem, tropieniem i ściganiem ich sprawców. Doskonale w tym względzie sprawdzają się studia z Kryminologii i kryminalistyki.

Oczywiście tego typu wykształcenie daje o wiele większe spektrum zawodowych możliwości niż praca w Policji. Wszystko dlatego, że specjalność kryminologia i kryminalistyka na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne, to doskonałe przygotowanie również dla osób, które marzą o karierze detektywa czy agenta służb specjalnych. A także dla tych, które chcą pracować w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem wewnętrznym, firmach ochroniarskich czy służbach celnych.

kryminologia

Kryminologia – jak wyglądają studia?

Kierunek i specjalność, na których nauczymy się zabezpieczać i analizować ślady zbrodni, zagłębiać się w motywy i psychikę przestępcy oraz poznamy wszystkie tajniki związane z technikami kryminalistycznymi, prawem karnym, czynnościami operacyjno-śledczymi i procesowymi czy bezpieczeństwem społecznym, realizowane są na poziomie studiów licencjackich lub magisterskich.

Kryminologia i kryminalistyka dostępna jako specjalność na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne na warszawskiej UTH to studia I stopnia wraz z możliwością kontynuacji nauki, czyli studiami II stopnia, które pozwalają uzyskać tytuł magistra. Studia licencjackie trwają 3 lata, natomiast studia II stopnia to kolejne 2 lata nauki.

W przypadku uczelni UTH w Warszawie studenci mogą liczyć dodatkowo na współpracę z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym, dostęp do inscenizowanego miejsca zbrodni oraz zajęcia na strzelnicy zakończone otrzymaniem stosownego certyfikatu i zaświadczenia, a także legitymacji Ligi Obrony Kraju.

Jak się dostać na kryminologię?

Koniecznym warunkiem, umożliwiającym podjęcie studiów I stopnia na Kryminologii i kryminalistyce jest zdana matura. Przy rekrutacji na studia magisterskie niezbędny jest dyplom ukończenia studiów wyższych.

Ponadto w czasie rekrutacji znaczenie mają takie przedmioty, jak język polski i wybrany język obcy oraz dwie wybrane dziedziny – np. fizyka i astronomia, geografia, biologia, matematyka, WOS lub historia. Pamiętać należy o tym, że kryminologia to nauka interdyscyplinarna, która łączy w sobie umiejętności analityczne oraz wiedzę ścisłą ze zdolnościami humanistycznymi.

Jest to zatem świetna specjalność dla osób o szerokich horyzontach, ciekawych świata i zjawisk społecznych, które wiedzą, czym jest empatia i chęć niesienia pomocy. Studia te pozwalają na obranie takiej ścieżki kariery, którą można wykonywać z oddaniem i pełnym zaangażowaniem. Dlatego idealnie nadają się dla pasjonatów, którzy chcą robić to, co lubią, oddając swojej pracy dużo serca.