Wakacje 2020 – najlepsze kierunki

Lato 2020 zbliża się wielkimi krokami – już teraz warto zacząć planować wymarzony wakacyjny wyjazd. Oto 5 najlepszych kierunków w Europie.

Gdzie wybrać się na wakacje w 2020 roku?1. Włochy
Kto z nas kiedykolwiek nie chciał zobaczyć na żywo słynnego Koloseum czy Krzywej Wieży w Pizie, przejść się uliczkami Mediolanu, przepłynąć wenecką gondolą czy stanąć w zniszczonych niegdyś przez Wezuwiusza Pompejach? Nie trzeba wymieniać nazw tysięcy zabytków, żeby dostrzec potencjał kulturowy tego kraju. Wakacje we Włoszech mają wszystko to, co każdy urlopowicz może sobie wymarzyć – dostęp do pięknych historycznych miejsc, ciepłą i słoneczną pogodę, bliskość morza i gór, przepiękne krajobrazy a także szeroką gamę tradycyjnego włoskiego jedzenia. Jeśli dodać do tego optymalne ceny, z pewnością jest to jeden z najlepszych wakacyjnych krajów, który można zaliczyć do kategorii „must see”.

2. Chorwacja
To jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w ciągu ostatnich kilku lat. W porównaniu do innych krajów Europy położonych w basenie Morza Śródziemnego jest tańszą opcją dla wczasowiczów. Oferuje niezapomniane widoki i przepiękną wakacyjną pogodę w sezonie wakacyjnym. Do miejsc, które warto zobaczyć należy Dubrownik nie bez powodu nazywany perłą Adriatyku. Innymi znanym miejscami są Jeziora Plitwickie leżące na terenie Parku Narodowego oraz gratka dla miłośników Imperium Rzymskiego – miasto Pula, w którym koncentrują się największe i najpiękniejsze pozostałości rzymskie w całej Chorwacji, można tu zobaczyć m. in. trzecie największe Koloseum na świecie. W liczącym ponad 200 tysięcy mieszkańców Splicie można natomiast podziwiać takie zabytki jak zabytkową dzwonnicę, pozostałości dawnego potężnego pałacu Dioklecjana, którego dawne korytarze stanowią dzisiaj urokliwe uliczki i placyki na starówce oraz najstarszą katedrę na świecie – Katedrę św. Dujama.

3. Hiszpania
Barcelona, Madryt, Sewilla, Costa Brava, Costa Blanca, Saragossa, Walencja, Santiago de Compostela… Nie ma chyba osoby, która nigdy nie słyszałaby o tych miejscach i nie ma się co dziwić. Od lat Hiszpania cieszy się wśród turystów niegasnącą popularnością, bo oprócz niezaprzeczalnie wakacyjnej pogody oferuje dobre jedzenie, wspaniałe widoki i światowej klasy zabytki. Za kolebkę hiszpańskiej turystyki należy uważać obiekty słynące ze swej zadziwiającej architektury takie jak Sagrada Familia, Casa Batllo i Casa Mila, czy miejsca znane z przepięknych krajobrazów jak Asturia czy Costa del Sol. Koneserzy obcowania z naturą powinni wybrać się do Las Médulas, czyli rezerwatu czerwonych form skalnych i wąwozów lub do wpisanego na listę UNESCO Parku Narodowego Ordesy. W Hiszpanii każdy znajdzie coś dla siebie.

4. Albania
Do niedawna jeszcze nieznany nikomu, mało turystyczny kraj, dla wielu kojarzący się jedynie z położeniem „gdzieś na Bałkanach” i europejską przystanią islamu. Albania ma jednak do zaoferowania zdecydowanie więcej niż tylko bycie jednym z wielu śródziemnomorskich górzystych państewek. Przepiękna dzika przyroda nie ustępująca najlepszym krajobrazom Chorwacji, tradycyjne pyszne jedzenie i brak oblężenia turystycznego w szczytowych momentach sezonu wakacyjnego pozwala cieszyć się gorącym latem i względnym spokojem. Do najważniejszych zabytków można zaliczyć zamki Gjirokaster i Kruja, pozostałości architektury rzymskiej, greckiej i tureckiej w miejscowościach Butrint i Apollonia, a przepiękne widoki zarówno na góry jak i morze Jońskie można podziwiać z piaszczystych plaż Riwiery Albańskiej. Ze względu na dopiero rosnącą popularność tego kraju, jest to jak na razie jeden z tańszych wakacyjnych kierunków w tej części Europy.

5. Malta
Czy jest takie państwo, w którym wszystkie najlepsze atrakcje turystyczne skoncentrowane są na niewielkim obszarze, tak, żeby nie trzeba było tracić kilku godzin dziennie na dojazdy? Owszem, tym krajem jest Malta, niewielka wyspa o rozmiarach nieco mniejszych od Krakowa, zlokalizowana w samym sercu Morza Śródziemnego. Można tu podziwiać przepiękne klify i jaskinie, nurkować w turkusowej wodzie, zwiedzać pozostałości megalitycznych świątyń sprzed około 3000 lat p. n. e. co czyni je jednymi z najstarszych miejsc kultu religijnego na świecie. Zbudowana ze złotego piaskowca barokowa stolica kraju, Valletta nie bez powodu została ogłoszona w 2018 roku Europejską Stolicą Kultury. Mieści się w niej ponad 300 zabytków, z czego najbardziej znane to Pałac Wielkiego Mistrza, Kontrkatedra św. Jana i Fort Saint Elmo. Z należących do Bastionu Świętego Piotra i Pawła Górnych Ogrodów Barrakka, można dwa razy dziennie oglądać uroczysty wystrzał armatni z przepięknym widokiem miasta. Do innych znanych miejsc można zaliczyć otoczone murami średniowieczne miasto Mdinę, zwaną Miastem Ciszy oraz Rotundę w Moście. Dzięki doskonałej pogodzie trwającej przez cały sezon letni oraz dużej ilości barów i lokali z włoskim jedzeniem, Malta wydaje się być wprost wymarzonym miejscem na spędzenie wakacji.