Prawo jazdy w Anglii – jak zdać?

prawo jazdy w Anglii

Każdego roku w Anglii, jak i na całych Wyspach Brytyjskich, przybywa Polaków. Chcąc wygodniej poruszać się po mieście i kraju, wiele osób decyduje się podejść do egzaminu na prawo jazdy. Poniżej przedstawiamy pokrótce, jak otrzymać prawo jazdy w UK.

Jazdy próbne i egzamin teoretyczny w UK

Tak jak w Polsce, aby otrzymać prawo jazdy w Anglii trzeba odbyć jazdy próbne, a później zdać egzamin teoretyczny. Dopiero, kiedy zostanie on zdany, możliwe jest podejście do egzaminu praktycznego. Co ciekawe, jazdy próbne w UK można odbyć z dowolnym kierowcą, który ukończył 21 lat i legitymuje się posiadaniem prawa jazdy od co najmniej 3 lat.

Prawo jazdy w UK

Egzamin teoretyczny w UK polega na wypełnieniu testu wielokrotnego wyboru składającego się z 50 pytań (dopuszczalnych jest 7 błędów) oraz przejściu przez test refleksu, który polega na oglądaniu filmów i reagowaniu na niespodziewane sytuacje na drodze. Po zaliczeniu części teoretycznej ostatnim krokiem do uzyskania prawa jazdy w Anglii jest zdanie egzaminu praktycznego.

Prawo jazdy w UK –– egzamin praktyczny

Aby otrzymać prawo jazdy w UK, trzeba zdać egzamin praktyczny, który składa się z kilku części. Najpierw trzeba przejść badanie wzroku, później poprawnie odpowiedzieć na pytania sprawdzające, a następnie wykonać manewry wskazane przez egzaminatora. Ostatnia część egzaminu praktycznego na prawo jazdy w Anglii to wyjazd na ulicę. Podczas podróży można popełnić do 15 nieistotnych błędów, natomiast stworzenie jakiegokolwiek zagrożenia na drodze skutkuje oblaniem egzaminu.