Dezynfekcja w miejscach publicznych
![Automaty do dezynfekcji rąk](https://link9.pl/wp-content/uploads/2020/09/Automaty-do-dezynfekcji-rak1.jpg)
Codziennie każdego z nas otaczają różnego rodzaju drobnoustroje, jak grzyby, wirusy czy bakterie. Część z nich stanowi prawdziwe zagrożenie dla naszego organizmu, z tego względu niezmiernie ważne jest przeprowadzanie dezynfekcji. W głównej mierze dotyczy to publicznych miejsc, gdzie występuje ogromny przepływ ludzi, tj. w hotelach, restauracjach, szkołach, urzędach czy galeriach handlowych. W tych właśnie miejscach, w obliczu pandemii COVID-19, naturalnym nawykiem staje się odkażanie miejsc użytkowych, przedmiotów, a także i rąk. Zatem na czym polega dezynfekcja i co może ją ułatwić w miejscach publicznych?
Dezynfekcja – co to takiego?
Dezynfekcja to wszelkie działania, które mają na celu zniszczenie patogenów chorobotwórczych oraz ich form przetrwalnikowych z pomieszczeń, powierzchni użytkowej, różnego rodzaju przedmiotów oraz dłoni. Można ją przeprowadzić stosując jedną z trzech podstawowych metod:
- termiczną, gdzie posługujemy się gorącą wodę o temp. 93 °C lub parę wodną (105-110 °C)
- chemiczną, w której wykorzystujemy roztwory chemiczne, których podstawowym składnikiem jest chlor, alkohol, aldehydy lub pochodne fenolu
- chemiczno-termiczną – najmniej inwazyjna technika używana wówczas, gdy nie można przeprowadzić metody termicznej lub chemicznej. Wówczas korzysta się ze środków chemicznych o niskim stężeniu oraz wody o temp. 60 °C.
Gdzie powinno się stosować dezynfekcję?
Do niedawna częstą dezynfekcję powierzchni użytkowych, przedmiotów czy rąk przeprowadzano w placówkach służby zdrowia lub zakładach zajmujących się produkcją żywności. W obecnej chwili, w czasach pandemii koronawirusa, czynność tą należy przeprowadzać we wszystkich miejscach publicznych, jak np. szkołach, kościołach, urzędach czy galeriach handlowych. Dezynfekcję również powinniśmy obowiązkowo przeprowadzić w domu, w przypadku zachorowania jednego członka rodziny bądź profilaktycznie, gdy mamy prawdopodobieństwo wystąpienia zakaźnego patogenu. Nie zapominajmy, że dezynfekcję rąk powinniśmy przeprowadzać w sezonie grypowym oraz wszędzie tam, gdzie brakuje bezpośredniego dostępu do bieżącej wody i mydła, czyli na wycieczkach, biwakach lub w pojazdach komunikacji publicznej.
![Automaty do dezynfekcji rąk](https://i0.wp.com/link9.pl/wp-content/uploads/2020/09/Automaty-do-dezynfekcji-rak.jpg?resize=800%2C534&ssl=1)
Jak zagwarantować bezpieczeństwo w miejscach publicznych?
Właściciele salonów piękności, sklepów, punktów usługowych czy galerii swym klientom mogą zagwarantować poczucie bezpieczeństwa na wiele sposobów. Mogą oni sugerować odpowiedni dystans, rozdawać ochronne rękawiczki, umieszczać w toaletach dozowniki oraz dezynfekować powierzchnie zgodnie z wytycznymi BHP. Oprócz tego coraz częściej udostępniają oni automaty do dezynfekcji rąk, które w łatwy sposób zapewniają higienę dłoni każdemu ze swych klientów. Te bezdotykowe urządzenia dozują odpowiednią ilość płynu dezynfekującego po podłożeniu rąk w wyznaczonym miejscu, gdzie znajduje się sensor ruchu. Można je ustawić w dowolnym miejscu, dlatego świetnie sprawdzają się także w szkołach, urzędach, kościołach czy placówkach medycznych.
0 Komentarzy