Tesla – historia, producent samochodów elektrycznych

tesla

Tesla Motors, a raczej Tesla to amerykański producent samochodów elektrycznych. Firma została założona w 2003 roku przez przedsiębiorców Martina Eberharda i Marca Tarpenninga i została nazwana tak na cześć wynalazcy Nikola Tesli. Tesla powstała w celu opracowania elektrycznego samochodu sportowego. Z początku finanse przedsiębiorstwo pozyskało z różnych źródeł, jednak najwięcej od założyciela PayPala – Elona Muska. Przeznaczył on w 2004 roku ponad 30 milionów dolarów na rozwój i nowe przedsięwzięcia firmy, zaczął on wówczas pełnić funkcje prezesa.

Pierwszy samochód Tesli – Roadster

W 2008 roku Tesla wypuściła swój pierwszy samochód, w pełni elektryczny model zwany Roadster. Z testów wynikało, że pojazd ten potrafił przejechać ponad 390 kilometrów na jednym ładowaniu, co było wówczas niespotykane w seryjnym samochodzie elektrycznym. Dodatkowe testy wykazały, że jego osiągi były porównywalne z osiągami wielu sportowych jednostek napędzanych benzyną. Roadster przyśpieszał od zera do setki w mniej niż 4 sekundy i mógł osiągnąć prędkość maksymalną 200 km/h. Lekkie nadwozie zostało wykonane z włókna węglowego. Tesla obliczyła również, że samochód wydajnościowo dorównywał silnikowi spalającemu 1 litr benzyny na 57 kilometrów. Jako ciekawostkę możemy dodać to, że silnik elektryczny był zasilany ogniwami litowo-jonowymi, które są używane zazwyczaj w bateriach laptopów, telefonów czy golarek. Roadster stał się produktem luksusowym ze względu na jego cenę, która wynosiła niemal 110 tysięcy dolarów.

Zaprzestanie produkcji Roadstera

W 2012 roku Tesla zaprzestała produkcji Roadstera, skoncentrowali się wówczas na nowym sedanie, Model S został doceniony przez krytyków motoryzacyjnych za swoje niesamowite osiągi i design. Model S wyposażono w trzy różne opcje baterii, najwyższa opcja zapewniała przyspieszenie do 100 km/h w nieco ponad 4 sekundy i prędkość maksymalną na poziomie 209km/h. W przeciwieństwie do pierwszej generacji Roadstera, który miał akumulatory umiejscowione z przodu samochodu, w Modelu S postawiono na baterie pod podłogą. Zapewniło to sporo dodatkowego miejsca, a także poprawiło osiągi i właściwości jezdne, „Eska” prowadziła się pewniej za sprawą nisko położonego środka ciężkości. W 2014 roku firma zaprezentowała autopilota, który został zaimplementowany w Modelu S, a następnie w nowszych modelach.

Stacje ładowania Tesli

Począwszy od 2012 roku Tesla budowała stacje ładowania zwane Superchargers w Stanach Zjednoczonych i Europie. Były one przeznaczone do szybkiego ładowania baterii w samochodach zupełnie za darmo dla właścicieli Tesli.

Model X Tesli

W 2015 roku Tesla wypuściła Model X, samochód o cechach crossovera, czyli pojazdu sportowo-użytkowego, ale zbudowanego na tradycyjnym podwoziu. Model X miał maksymalny zasięg wynoszący 475km i miejsce w środku dla 7 osób. Ze względu na ogromny popyt firma stworzyła tańszy Model 3 w cenie 35000 dolarów, którego produkcja rozpoczęła się w 2017 roku. Czterodrzwiowy sedan o zasięgu 350km zaczął rozchodzić się jak ciepłe bułeczki i w 2019 roku sprzedało się 368 tysięcy egzemplarzy tego modelu.

Wykupienie firmy SolarCIty

Firma postawiła również na rozszerzenie zakresu działalności i w 2016 roku kupiła firmę SolarCity zajmującą się panelami słonecznymi. Linia akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej z energii słonecznej do użytku w domach i firmach została zaprezentowana rok później. W 2017 roku przedsiębiorstwo zmieniło swoją nazwę na Tesla Incorporated, aby podkreślić fakt, że nie sprzedają już tylko samochodów.

Pierwszy pickup Tesli został zaprezentowany w listopadzie 2019 roku. Mówi się, że będzie to jedno z najbardziej nietypowych stylistycznie aut w historii. Cybertruck, bo tak został nazwany ma nietuzinkowy wygląd, można go porównać do samochodów, które widzieliśmy już w filmach science fiction. Jednym z atutów Cybertrucka jest ogromna wytrzymałość, a także szybkość, ponieważ Tesla, która ma być dostępna pod koniec 2021 mimo masywnego wyglądu jest szybsza od Modelu 3. Nowe dziecko Tesli na pokład będzie w stanie zabrać sześć osób, jednak w pickupach liczy się też przestrzeń ładunkowa, która w tym przypadku została ukryta za połaciami wytrzymałej blachy ze stali nierdzewnej. Według zapewnień ma być kuloodporna tak samo jak szyby. Nie znamy jednak szczegółów dotyczących „paki”.

Po uruchomieniu strony z przedsprzedażą Elon Musk pochwalił się na Twitterze, że w 4 dni po premierze Tesla zebrała 146 tysięcy zamówień na trzy warianty nowego Cybertrucka. Również Internet gorąco przywitał niekonwencjonalny pojazd Muska. Futurystyczny pickup zrobił furorę, kontrowersyjny wygląd skłonił internautów do stworzenia tysięcy memów, które w moment obiegły cały świat. W historii motoryzacji ciężko szukać samochodu, który wywołałby podobne poruszenie.

Elon Musk – najbogatszy człowiek świata

Elon Musk najbogatszym człowiekiem na świecie. Zdanie, które jeszcze rok temu wydawałoby się dziwaczne stało się faktem. Ceny akcji Tesli rosną nieprzerwanie od niemal 10 miesięcy. W styczniu tego roku akcje Tesli wzrosły o 8 procent powodując, że Elon Musk wyprzedził Jeffa Bezosa, właściciela Amazona. Musk jest w tym momencie warty ponad 195 miliardów dolarów, to o 9,5 miliarda więcej niż Bezos.

Hegemonia Tesli stawia jego ojca w roli, którą niedawno zajmowała tylko garstka ludzi. W ciągu ostatniego roku inżynier urodziny w Afryce, a konkretnie w RPA dodał do swojej fortuny ponad 165 miliardów dolarów. Możemy śmiało powiedzieć, że jest to prawdopodobnie najszybsze wzrost majątku w historii.