Cieciorka – właściwości, przepisy oraz jak zrobić hummus z ciecierzycy?

ciecierzyca

Cieciorka jest to roślina z rodziny bobowatych, jedna z 12 gatunków azjatyckiego groszku. Głównie występują w zespołach roślinności twardolistnej, w widnych lasach oraz na klifach. Potrawy z cieciorki warto spożywać ponieważ ma ona doskonały wpływ na organizm dzięki wyjątkowym właściwościom.

Czym właściwie wyróżnia się cieciorka?

Jak można zauważyć na pierwszy rzut oka, cieciorka ma niestandardowy wygląd. Ziarna cieciorki są jasno pomarańczowe oraz posiadają ciekawy kształt przypominający orzeszki. Jej delikatny orzechowy smak sprawia, że ma szerokie zastosowanie w kuchni. Na jej bazie można tworzyć zupy, gulasze, sałatki jak również dania jednogarnkowe oraz hummus.

Lecznicze oraz odżywcze właściwości cieciorki

Nie każdy wie o tym, że cieciorka posiada szereg cennych składników odżywczych, takich jak mikroelementy oraz witaminy z grupy B (B9 oraz B6). Warto również wspomnieć o żelazie, magnezie, fosforze cynku i potasie, których również jest sporo w cieciorce. Jeszcze jednym ważnym składnikiem cieciorki jest potas. Do celów leczniczych stosuje się zarówno ziarna jak również i liście.

Spore grono osób uważa, że cieciorka wykazuje działanie przeciwbólowe, takie jak łagodzenie bólów gardła. Cieciorka również wspomaga procesy trawienne w postaci naparu z liści ciecierzycy. Niektórzy również stosują okłady z liści cieciorki w wypadkach zwichnięcia. Natomiast spożywanie cieciorki doskonale wpływa na odporność dzięki temu, że ciecierzyca uzupełnia niedobory witamin i minerałów.

Cieciorka obniża także niekorzystny cholesterol LDL, przyczyniający się do rozwoju takich chorób jak miażdżyca. Natomiast nienasycone kwasy pomagają odbudować prawidłowy poziom cholesterolu HDL.

Jak przygotować hummus z ciecierzycy

Hummus jest to niezwykle popularna potrawa na Bliskim Wschodzie. Do jej przyrządzenia potrzebujemy oczywiście ciecierzycy, czosnku, soku z cytryny, kminu rzymskiego oraz 4-5 łyżek tahini. Ugotowaną ciecierzycę należy odsączyć i zmiksować. Podczas rozdrabniania dodajemy pastę tahini i sok z cytryny wraz z kminem rzymskim oraz oliwę i czosnek. Na końcu doprawiamy solą i pieprzem do smaku. W celu uzyskania odpowiedniej konsystencji należy dolać wody, która została z gotowania wody.

Tak przygotowany hummus doskonale nada się jako dodatek do wielu potraw, a także do spożycia rozsmarowanego chlebie.

Cieciorkę można zakupić w opakowaniach po 400g od Melvit. Dzięki temu będziemy mieć pewność wysokiej jakości ziaren cieciorki a także gwarancję prawidłowego przechowywania przez co produkt jest świeży i zawsze smaczny.