Sauna po treningu, tak czy nie?

Sauna po treningu to dla mnóstwa osób pewnego rodzaju rytuał. Część stałych bywalców fitness klubów twierdzi, że sauna wpływa pozytywnie na odprężenie, regenerację mięśni po treningu i efekt spalania tkanki tłuszczowej. Czy to prawda? To postępowanie jest właściwe?

Wizyty w saunie wpływają pozytywnie na relaks i regenerację organizmu. Zmienne nagrzewanie i schładzanie jest niezwykle korzystne dla układu krwionośnego ludzkiego organizmu. To że sauna wspomaga proces odchudzania jest mitem. Jedyne czego pozbywamy się po wizycie w saunie to podskórna woda. Warto mimo to korzystać z jej dobrodziejstw, ponieważ zażywanie kąpieli parowych wpływa pozytywnie na cały organizm.

Stosujmy się do zasad

Przed wejściem do sauny powinno się wziąć prysznic i nie wchodzić tam z pustym lub przepełnionym żołądkiem. Przebywanie w tak wysokiej temperaturze jest dla organizmu ogromnie wyczerpujące, a przepełniony żołądek to tylko zbędne obciążenie.

Jak długo przebywać w saunie

W saunie powinno się przebywać od 5 do 15 minut. Należy wyjść z sauny od razu, kiedy robi się nam słabo lub niekomfortowo. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z sauną, warto unikać siadania na górnym piętrze. Jest tam najcieplej. Warto zacząć od niższych stopni.

Po wyjściu z sauny należy schłodzić się pod zimnym prysznicem, a następnie odpocząć, najlepiej w pozycji leżącej. Przerwa pomiędzy wejściami do sauny  powinna trwać minimum 10 min.

Sauna to ciekawe urozmaiceniem treningu siłowego i każdego innego, jednak nie należy korzystać z niej bezpośrednio po treningu. W czasie intensywnych ćwiczeń podnosi się temperatura ciała, doprowadzamy ciało do częściowego odwodnienia i obciążamy układ krwionośny. Idealnie było by odpocząć, nawodnić się i schłodzić organizm. Wybierając saunę jako regenerację po treningu wiele osób ma nadzieję na szybszą regenerację i lepsze efekty treningu. Jest wręcz odwrotnie.

Każdy trening tworzy mikrouszkodzenia mięśniowe i zjawisko to jest całkowicie normalne, gdyż po nim następuje superkompensacja. Jeśli bezpośrednio po treningu pójdziemy do sauny to rozszerzymy naczynia krwionośne i opóźni to regenerację potreningową.